Nordica z prawie 900 tys. euro zysku za 2017 rok

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
03 lipca 2018 12:00
1 komentarz
Estońskie linie lotnicze Nordica w 2017 r. odnotowały 68 proc. wzrost liczby pasażerów, co przełożyło się na pozytywny roczny wynik finansowy.
Reklama

Drugi rok działalności okazał się bardzo udany dla Nordiki. Choć pierwotnie przewoźnik przewidywał, że w 2017 r. osiągnie stratę w wysokości 6 mln euro, ostatecznie, głównie dzięki 68 proc. wzrostowi liczby pasażerów, Nordica zakończyła rok z zyskiem w wysokości prawie 900 tys. euro.

- Raz jeszcze przede wszystkim pragnę podziękować wszystkim pasażerom, gdyż to ich wiara w linie lotnicze Nordica pozwoliła nam przekazać dzisiaj wszystkim tę radosną wiadomość. Tworzenie zupełnie nowej linii lotniczej nie jest proste, dlatego wsparcie lokalnych mieszkańców jest w tym procesie kluczowe. Dziękuję każdemu, kto wybrał podróż z nami za zaufanie - powiedział Jaan Tamm, prezes zarządu Nordic Aviation Group AS.

Tamm dodał, że rok 2017 może być scharakteryzowany takimi słowami jak “szybszy niż zakładany wzrost” oraz “znacząca poprawa wskaźników finansowych”.


Estoński przewoźnik rozpoczął rok 2017 z flotą składającą się z sześciu maszyn, którą z ciągu roku rozbudował o 10 kolejnych samolotów. Oznacza to, że Nordica jest jednym z najszybciej rozwijających się przewoźników w Europie Północnej, czytamy w komunikacie przewoźnika.

W 2017 r. Nordica otworzyła trzy nowe trasy z Tallinna do St Petersburga, Hamburga oraz Gothenburg, zwiększając tym samym liczbę połączeń z 15 do 18.

Linie lotnicze chcą się rozwijać zarówno w Estonii, jak i na innych rynkach. Ponieważ lokalny rynek estoński jest ograniczony, obecność w innych krajach pozwala Nordice na rozwijanie skali działalności, która ma przełożenie na ograniczenie kosztów jednostkowych oraz generowanie zysków.

Nordica, jak zapewniają jej przedstawiciele, stała się jednym z najbardziej konkurencyjnych przewoźników w regionie, obecnie dysponującym flotą 19 samolotów, co czyni z niej największego przewoźnika lotniczego w historii Estonii. Nordica eksportuje swoje usługi także do Szwecji, Danii, Polski oraz Holandii, zatrudniając 450 pracowników.


Od 19 listopada 2016 r. obowiązuje partnerstwo strategiczne PLL LOT z liniami lotniczymi Nordica, po tym gdy LOT przejął 49 proc. udziałów w spółce Regional Jet, która dysponuje flotą odrzutowców regionalnych wykorzystywanych przez linię lotniczą Nordica. Polski przewoźnik narodowy objął swoim kodem wszystkie połączenia z Tallinna z wyjątkiem lotów do Rosji. Oznacza to w praktyce, że polski przewoźnik sprzedaje bilety na te trasy i znacznie poszerzył swoją siatkę połączeń - w chwili wejścia porozumienia w życie o ponad 350 wylotów miesięcznie realizowanych z Tallinna.

Więcej o współpracy PLL LOT z liniami Nordica w raporcie Pasazer.com: “Nordica i LOT - nordycka symbioza”.

fot. Anna Zvereva (Flickr/CC)

Ostatnie komentarze

gość_b7ff1 2018-07-05 13:23   
gość_b7ff1 - Profil gość_b7ff1
Brawo LOT, tak trzymać. Przejęcie udziałów Nordici to był słuszny wybór. Był Dreamtour do Estonii jest i sukces Nordici i LOTu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama