×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice: W listopadzie ponad 242 tys. pasażerów


Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło w minionym miesiącu ponad 242 tys. pasażerów. To według danych portu o prawie 22 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (wzrost o 9,9 proc.).


Liczba pasażerów według miesięcy
W ruchu regularnym z i do Katowice Airport podróżowało 189 415 osób o 8 476 więcej (+4,7 proc.), a w ruchu czarterowym 47 341 podróżnych o 8 152 (+20,8 proc.) więcej. Wzrost ruchu został w listopadzie napędzony dodatkowo przez trwający w Katowicach Szczyt klimatyczny ONZ COP24 i związane z nim zwiększenie oferowania przez takie linie jak PLL LOT czy Lufthansa.

W gronie pięciu najpopularniejszych kierunków regularnych w listopadzie 2018 roku znalazły się: Londyn-Luton (27,3 tys. pasażerów), Dortmund (19,8 tys.), Eindhoven (12,4 tys.), Frankfurt (12,3 tys.) i Warszawa (11,9 tys.). Z kolei piątkę najpopularniejszych tras czarterowych stanowiły: Hurghada (9,7 tys. pasażerów), Marsa Alam (5,3 tys.), Antalya (4,5 tys.), Sharm El Sheikh (3,6 tys.) i Fuerteventura (3,2 tys.). 


- Zgodnie z naszymi prognozami od wejścia w życie rozkładu zimowego, czyli od końca października br., ruch pasażerski rośnie w Pyrzowicach wolniej w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami. Mijające dwa lata były okresem dynamicznego wzrostu ruchu na naszym lotnisku. W 2016 roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 3,2 mln podróżnych, w tym roku obsłużonych zostanie ponad 4,8 mln. Po dwóch latach szybkiego rozwoju, kiedy to ruchu pasażerski w Pyrzowicach procentowo rósł zdecydowanie powyżej polskiej jak i europejskiej średniej, przyszły rok będzie stał pod znakiem stabilizacji ruchu pasażerskiego. Spodziewamy się wzrostu na poziomie ok. 5% i po raz pierwszy w historii przekroczenia granicy 5 mln podróżnych obsłużonych w roku kalendarzowym. W 2019 roku chcemy mocno skoncentrować się na sprawnej realizacji kolejnych inwestycji, w tym kluczowej dla poprawy komfortu obsługi pasażerów, przebudowy i rozbudowy terminalu pasażerskiego B – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., zarządzającego Katowice Airport.

W ciągu jedenastu miesięcy 2018 roku w Katowice Airport obsłużono w ruchu ogółem 4 593 481 podróżnych to o 925 884 więcej (+25,2%) w porównaniu z okresem od stycznia do listopada minionego roku. 


W minionym miesiącu zakończył się pierwszy etap rozbudowy płyty postojowej cargo. Do użytku oddano cztery nowe stanowiska postojowe dla samolotów wielkości Airbusa A320/Boeinga 737. Drugi etap rozbudowy płyty postojowej cargo wystartował w grudniu br. i zakończy się w IV kwartale 2019 roku. W jego ramach płyta postojowa zostanie powiększona na wschód o cztery stanowiska postojowe dla samolotów typu Airbus A320/Boeing737.  

W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. W pierwszym półroczu 2019 roku rozpoczną się również prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. 

fot. mat. prasowe


gość_e351f - Profil
gość_e351f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie