Boeing 737 Southwest wypadł z pasa w Burbank

7 grudnia 2018 11:29
6 grudnia br. około godziny 9:05 czasu lokalnego na lotnisku Hollywood Burbank Airport w Kalifornii doszło do incydentu z udziałem boeinga 737 linii Southwest. Maszyna wypadła z pasa po lądowaniu. Główną przyczyną były silne opady deszczu.
Reklama
Jak raportuje FAA (amerykańska władza lotnicza, odpowiednik polskiego ULC) samolot obsługujący lot WN278 z Oakland do Burbank zjechał z końca drogi startowej po przyziemieniu, a następnie został zatrzymany przez nawierzchnię wykonaną w technologii EMAS (Engineered Material Arresting System), która ma za zadanie zapobiegać wypadkom polegającym na tzw. przestrzeleniu długości pasa, gdy samolot nie zdąży wytracić bezpiecznie prędkości. Inspektorzy FAA pojawili się na miejscu zdarzenia i będą prowadzić czynności w celu zbadania przyczyn incydentu.

Linia Southwest poinformowała, że żadem ze 112 pasażerów i 5 członków załogi nie ucierpiał w wyniku zdarzenia.


Jeden z pasażerów feralnego lotu, Moe Storch opublikował na Twitterze zdjęcie samolotu, które wykonał po jego opuszczeniu, a także opisał zdarzenie twierdząc, że po lądowaniu samolot wpadł w aquaplanning na zalanym wodą pasie, lecz pilot zdołał odzyskać kontrolę na maszyną, a następnie wytracał prędkość przy użyciu rewersów silników i hamulców. W odpowiedzi na ten tweet linia Southwest stwierdziła, że "posiada bardzo dobrych pilotów, którzy są w stanie zapewnić pasażerom bezpieczeństwo" oraz wraziła nadzieję, że Moe Storch już niebawem ponownie skorzysta z jej usług. Po pewnym czasie odpowiedź jednak skasowano, a sam autor zdjęcia jest pytany przez amerykańskie media o chęć udzielenia wywiadu.W wyniku zdarzenia droga startowa, na której doszło do incydentu została zamknięta, zaś operacje toczyły się dalej na drugim pasie i lotnisko było otwarte. Linia Southwest zawiesiła też operacje z Burbank. W momencie pisania tej informacji mowa była o około 20 lotach, zaś rzecznik przewoźnika powiedział, że wznowienie startów planowane jest na godzinę 16:00 czasu lokalnego.
Southwest ma swojej siatce połączeń aż 57 lotów startujących codziennie z Burbank, a Kalifornia jest dla linii ważnym rynkiem, jako że realizuje ona loty do tego stanu zarówno z północy i południa wybrzeża jak i z centralnej części USA.

Władze lotniska w Burbank, które już w środę powiadamiały podróżnych o możliwych utrudnieniach z uwagi na obfite opady deszczu, opublikowały na twitterze informację o możliwych opóźnieniach.


fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy