Wraca połączenie z Grecji do Macedonii

6 listopada 2018 11:10
W czwartek (1.11) po raz pierwszy od 12 lat odbył się lot pomiędzy Grecją i Macedonią. Tym samym ostatnia europejska blokada lotnicza została przełamana.
Reklama
Kiedy w 2006 roku prawicowy rząd Macedonii postanowił zmienić nazwę portu lotniczego w stolicy kraju, Skopje, na lotnisko im. Aleksandra Wielkiego, Grecy uznali, że jest to zawłaszczanie ich historii i kolejne potwierdzenie tego, że Macedończycy mają na celu przejęcie terytorium greckiej prowincji Macedonia. Rozwiązanie wieloletniego konfliktu miało miejsce w czerwcu. Do porozumienia doszło gdy Macedonia zmieniła nazwę na Republikę Północnej Macedonii w ramach zapewnienia o swoich pokojowych zamiarach. Ten gest sprawił, że obawy Greków o ewentualną eskalację sporu osłabły. Co więcej, jeszcze wcześniej, bo w lutym doszło do zmiany nazwy lotniska w stolicy Macedonii na Skopje International Airport.

Inauguracyjny lot z Aten do Skopje odbył się na pokładzie maszyny Olympic Air, a brał w nim udział wracający z rozmów dyplomatycznych premier Macedonii Bujar Osmani.

- Po ponad 10 latach jesteśmy świadkami przywrócenia korytarza powietrznego pomiędzy Skopje i Atenami - napisał na Twitterze Osmani. - Szczere gratulujemy sobie wzajemnie tworząc symbol prawdziwych relacji, które budujemy między naszymi krajami - dodał macedoński premier.


- Od tej nocy Ateny i Skopje są o wiele, wiele bliżej siebie. Odbyliśmy przyjemny lot pełen zapierających dech w piersiach widoków obu naszych stolic nocą, co niezaprzeczalnie podkreśla bliski stosunek naszych państw - napisał ponownie na Twitterze Osmani po lądowaniu w Skopje.

Regularne loty na przywróconej trasie między dwiema bałkańskimi stolicami obsługiwać będzie największy grecki przewoźnik - Aegean Airlines. Samoloty pokonają trasę w około godzinę, kursując dwa razy w tygodniu. W czasie poprzedzających reinagurację połączenia 12 lat podróżni mieli do wyboru albo drogę lądową, albo lotniczą z przesiadkami w Istambule i Wiedniu. Na poprawie grecko-macedońskich relacji z pewnością zyska to drugie państwo, które zdobyło kolejny atut na drodze do wejścia do Unii Europejskiej, co zapewni lokalnym przewoźnikom możliwość wykonywania lotów do większej liczby europejskich destynacji.

fot. Twitter, Bujar Osmani (https://twitter.com/bujar_o)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy