Strajk w LOT: Trudne rozmowy

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
31 października 2018 08:45
12 komentarzy
Wczoraj (30.10) w drugim dniu negocjacji zarządu LOT-u ze związkami zawodowymi odbyło się kilkugodzinne spotkanie. Atmosfera rozmów nie jest dobra, a obie strony sporu zarzucają sobie brak dobrej woli.
Reklama

Drugiego dnia rozmów w Locie atmosfera negocjacji zagęściła się. Związkowcy zmienili negocjatora, co opóźniło rozpoczęcia rokowań o 2 godziny. Rozmowy zostały przerwane wczoraj wieczorem, a Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy (MKS) wydał oświadczenie, w którym czytamy, że powodem takiej decyzji były groźby kierowane w trakcie negocjacji pod adresem strony związkowej i jej negocjatora przez upoważnionego do rozmów Bartosza Piechotę. Związki uznały, że zarząd bezprawnie przepytując i nagrywając pracowników przywracanych do pracy, kieruję się złymi intencjami. MKS jest gotowy do kontynuacji rozmów pod warunkiem zmiany negocjatora po stronie pracodawcy. Zawieszenie strajku zostało przedłużone do dzisiaj do godz. 22.30.

Z kolei rzecznik prasowy LOT-u Adrian Kubicki nie widzi uzasadnienia zmiany negocjatora, który został oddelegowany z rady nadzorczej do zarządu spółki na wniosek związkowców. Jednocześnie stwierdził, że zarzuty zgłaszane przez związkowców odnośnie szantażowania negocjatora związków zawodowych są bezpodstawne, bowiem takie zdarzenie nie miało miejsca. Kubicki podkreśla, że wszystkie postulaty związkowców zostały spełnione i LOT oczekuje podpisania porozumienia.


Jak informują media kością niezgody jest kwestia odpowiedzialności związków zawodowych za straty spowodowane przez akcje strajkową. Zarząd chce, aby w porozumieniu zostało zapisane, że w przypadku orzeczenia o nielegalności strajku przez sąd będą one zobowiązane do zapłacenia odszkodowania spółce. Na to nie godzą się liderzy związków. Strony konfliktu będą starały się podjąć rozmowy dziś, ale nie ma pewności czy do nich dojdzie.

We wtorek LOT odwołał 8 rejsów, ale cześć z nich była konsekwencją usterek technicznych samolotów Bombardier Q400. Dzisiaj (31.10) spółka zaplanowała anulowanie 2 rejsów, lecz do końca dnia może być ich więcej, co rzecznik LOT-u uzasadnia optymalizacją siatki połączeń.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2018-11-02 15:36   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
@gość_b3c7f pani Terlikowska nie musi się martwić warunkami pracy, bo nikt jej warunków nie zmienił... także jako "biurowiec" nie musi o nic walczyć, a faktycznie odwołane rejsy dokładają jej pracy
gość_be695 2018-11-01 19:48   
gość_be695 - Profil gość_be695
a mi się podobał ten strajk :) spokój , spokój, spokój i ta piękna cisza i ściany mi nie drżą i jest bosko..... Szkoda , naprawdę szkoda że już koniec. Jest mi bardzo przykro
gość_5344c 2018-11-01 12:00   
gość_5344c - Profil gość_5344c
gość_90862 lekarz ma wolne, czy lekow nie wziales?

Pozdrawiam z Berlina
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama