Pierwszy rejs cargo Katowice - Toronto

8 listopada 2009 15:11
14 komentarzy
Reklama
LOT wraz z Cargo Jet inauguruje bezpośrednie połączenie cargo z Katowic do Ameryki Północnej. To pierwsze połaczenie all-cargo w Polsce. Katowice zaś rozpoczynają swoją przygodę z nowym sektorem, który dla lotniska ma być szansą na dalszy rozwój.



Dziś (8.11) z katowickich Pyrzowic odleciał do Kanady samolot towarowy Boeing 767-200 ER Freighter, inaugurując pierwsze regularne transatlantyckie połączenie cargo w historii polskiego lotnictwa. Połączenie Katowice - Hamilton k/Toronto to wspólne przedsięwzięcie Polskich Linii Lotniczych LOT oraz kanadyjskiego przewoźnika Cargojet. Boeing mogący pomieścić każdorazowo do 45 ton towaru będzie wykonywał rejsy na trasie Hamilton – Katowice – Hamilton raz w tygodniu.



Biuro Cargo i Poczty PLL LOT po wnikliwych analizach uznało, że istnieje dostateczny potencjał przewozowy pomiędzy Środkową Europą i Ameryką Północną. Otwarcie tego połączenia parokrotnie zwiększa oferowaną przez LOT pojemność na trasach transatlantyckich, a także umożliwia transport dużych towarów, o wymiarach maksymalnych do 3.18m x 2.44m x 2.44m. Oferowana pojemność pozwala także klientom LOT Cargo na planowanie wielkości przewozów w ciągu dłuższego czasu i zachowanie wysokiej jakości oraz terminowości świadczonych usług przewozowych.



- Realizacja pomysłu bezpośredniego połączenia cargo z Polski wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu naszych klientów – powiedział Mariusz Kuczek, Dyrektor Biura Cargo i Poczty PLL LOT. - Połączenie to daje szansę na zwiększenie konkurencyjności polskich firm spedycyjnych i eksportujących towary na teren Ameryki Północnej. Współpraca z Cargojet obejmuje dostarczanie cargo do portów docelowych w Kanadzie. Dzięki umowom interline zawartym z innymi przewoźnikami, LOT zapewnia dostarczenie towaru wysłanego samolotem frachtowym do wszystkich portów w Stanach Zjednoczonych, a także w Ameryce Środkowej i Południowej - dodaje.



Uruchomienie połączenia z Katowic umożliwia wielu firmom szybszy transport ich towaru do Kanady i USA. Bliska odległość do Czech, Słowacji i Austrii sprawia, że oferowane przez LOT połączenie jest alternatywą dla portów w Warszawie, Krakowie, Pradze, Bratysławie i Wiedniu.



Cargojet, kanadyjska linia lotnicza typu all cargo, wykonuje ponad 14 000 rejsów rocznie, z czego większość jest realizowana w nocy, aby rano towar mógł zostać dostarczony do klienta. Jest uznawana przez spedytorów w Kanadzie za najlepszą linię lotniczą cargo. Oferuje ponad dwadzieścia połączeń w Kanadzie, a także ponad pięćdziesiąt połączeń międzynarodowych.



- Rozwój przewozów cargo to niezwykle ważny element naszej strategii. Otwarcie bezpośredniego połączenia cargo pomiędzy Polską i Ameryką Północną to dowód na to, że LOT mam ogromny potencjał i szerokie możliwości rozwoju – powiedział Sebastian Mikosz, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT.



- Chcemy oferować klientom jak najszerszy wachlarz usług. Jeżeli zainaugurowane dziś połączenie okaże się sukcesem, nie zawahamy się postawić na rozwój tej dziedziny naszej działalności. Z pewnością będzie to dla nas bardzo ważny test, ale nie obawiam o jego wynik. Jestem przekonany, że lotniczy transport cargo ma ogromny potencjał.



Władze lotniska widzą duży potencjał i szanse na rozwój właśnie w sektorze cargo. Artur Tomasik, prezez GTL SA dużo uwagi w temacie zainteresowania tym sektorem wyrażał podczas wywiadu udzielonego pasazer.com w lutym tego roku. Dzisiaj potwierdza, że była to słuszna decyzja.



- Uruchomienie połączenia transatlantyckiego na trasie Katowice – Hamilton jest dla GTL niezwykle istotnym wydarzeniem. Po pierwsze stanowi potwierdzenie, że nasze lotnisko ma ogromny potencjał w rozwoju tego segmentu ruchu lotniczego, a nasza firma handlingowa znakomicie radzi sobie z obsługą rejsowych samolotów cargo. Już teraz jesteśmy drugim w Polsce portem lotniczym pod względem obsługi ruchu cargo - mówi Tomasik.



- W zeszłym roku linie lotnicze przewiozły z i do Katowic w sumie 12 703 ton ładunku. Po drugie, to połączenie znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju naszego portu. Należy pamiętać, że MPL Katowice obsługuje najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce. Ponadto statki powietrzne mogą operować z portu 24 godziny na dobę 7 dni tygodniu. W oparciu o te zaplecze już teraz podejmuje działania, które mają sprawić, że w połowie następnego dziesięciolecia lotnisko stanie się jednym z najważniejszych portów cargo w tej części Europy - - dodaje.

Lotnisko planuje zrealizować szereg inwestycji, które umożliwią liniom lotniczym przewożącym fracht wygodne i szybkie korzystanie z lotniska. Najważniejsze to budowa nowej drogi startowej, nowych płyt postojowych oraz nowej bazy cargo. Większość z wymienionych inwestycji zostanie zrealizowana do końca 2015 roku.

zdjęcia: Sebastian Guśliński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
disorder 2009-11-09 14:48   
disorder - Profil disorder
Popieram słowa Jurka: Wydzielajmy mniej mydła stewardom. Stewardzi nie powinni się myć - po kilku dniach byłyby z nich południowe typy - ciacha. Cera by ściemniała.
jurek 2009-11-08 22:27   
jurek - Profil jurek
jeju trawa zielona w listopadzie ? Natomiast zdecydowanie powinno być wydzielane mydło dla niektórych stewardów...;P
gs 2009-11-08 22:17   
gs - Profil gs
No i wozy strazackie takie czerwone, a samoloty takie biale - szkoda ze nie zrobili nic z plyta lotniskowa - taka szara ;) :D
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy