LOT: Sąd apelacyjny odrzucił zabezpieczenie zabraniające strajku

26 lipca 2018 17:02
3 komentarze
Sąd apelacyjny odrzucił zabezpieczenie zakazujące strajku, wydane pod koniec kwietnia na wniosek zarządu PLL LOT.
Reklama
O decyzji sądu poinformował na Twitterze Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, zapowiadając walkę o poprawę warunków pracy oraz o przywrócenie do pracy Moniki Żelazik, przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, która na początku czerwca została dyscyplinarnie zwolniona przez LOT.

Sąd zabronił przeprowadzenia strajku 27 kwietnia, w postępowaniu zabezpieczającym prowadzonym na wniosek PLL LOT, tuż przed zapowiadaną na 1 maja b.r. akcją protestacyjną. Sąd uznał argumenty LOT-u mówiące o nielegalności referendum i strajku za prawdopodobne.

LOT przekonywał, że referendum i strajk są nielegalne, ponieważ w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie ma w zasadzie przedmiotu sporu zbiorowego, którego dotyczyło referendum i strajk (SN uznał uchylenie Regulaminu 2010 zgodne z prawem). Przewoźnik argumentował, że referendum z marca było już raz prowadzone we wrześniu ub. roku, a nie można prowadzić referendum dwa razy w tej samej sprawie.

Według LOT-u samo głosowanie było przeprowadzone z naruszeniami, jak np. urna "wędrująca" po budynku LOT, dopisywanie osób, które nie są pracownikami, zbieranie głosów po zakończeniu referendum, brak informacji dla pracodawcy o wyniku referendum.

Związki zawodowe w LOT początkowo uznały postanowienie sędziego zakazujące strajku za nieprawomocne, wzywając organizacje związkowe w Polsce do zorganizowania strajków solidarnościowych oraz prosząc o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich. Ostatecznie jednak odstąpiły od przeprowadzenia straku.

Dzisiejsza decyzja odrzucająca kwietniowe zabezpieczenie powoduje, że według związków zawodowych strajk może się odbyć. Innego zdania jest LOT, który twierdzi, iż kwestie legalności referendum strajkowego i ewentualnego strajku zgodnie z pozwem LOT-u nadal pozostają nierozstrzygnięte, a argumenty podnoszone przez LOT są przedmiotem badania Sądu Okręgowego.

"Sąd Apelacyjny – cofając zabezpieczenie – zwrócił uwagę na bezpośrednią odpowiedzialność Związków Zawodowych za ewentualną akcję strajkową, która nadal może zostać uznana za nielegalną. Jednocześnie pouczył Związki Zawodowe, że w swoich działaniach powinny kierować się zasadą proporcjonalności i adekwatności do przedmiotu toczonego sporu" - czytamy w oświadczeniu LOT-u. "Składając wniosek o Zabezpieczenie Spółka zrobiła wszystko, żeby ochronić LOT, naszych Pasażerów, wszystkich Pracowników i same Związki Zawodowe przed nieodwracalnymi i szkodliwymi skutkami działań strajkowych. Niezależnie od decyzji Sądu Apelacyjnego w LOT nadal trwa dialog z Pracownikami i Związkami Zawodowymi na temat nowych zasad wynagradzania.”


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_08e12 2018-07-27 22:41   
gość_08e12 - Profil gość_08e12
Milczarski oddaj miliony
gość_29954 2018-07-27 08:32   
gość_29954 - Profil gość_29954
Chodzi po prostu o zakaz strajku wydany tuż przed nim. Nie wiem skąd i po co oni wytrzasnęli to słowo "zabezpieczenie".
gość_30562 2018-07-26 22:44   
gość_30562 - Profil gość_30562
a co ma zabezpieczenie do strajku bo tego nie skumałem
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy