×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Maj w Gatwick i Manchesterze niemal bez zmian


Z lotniska Londyn-Gatwick skorzystało w poprzednim miesiącu ponad 4,1 mln podróżnych (+0,3 proc.). Podobną liczbę pasażerów co w maju ub. roku obsłużono także w Manchesterze (2,5 mln).


Ruch z drugiego pod względem wielkości lotniska obsługującego stolicę Wielkiej Brytanii rósł nierównomiernie. Najwięcej klientów przybyło na połączeniach transatlantyckich (+32,8 proc., 390,9 tys.) i innych międzykontynentalnych (+15,5 proc., 341,7 tys.). Niewielki, bo 1,1-proc. wzrost zanotowano także na trasach do Irlandii (140,3 tys.). Spadki wykazano za to na kluczowych rynkach: krajowym (-2,9 proc., 333,4 tys.) i europejskim (na rejsach regularnych po kontynencie podróżowało 2,67 mln czyli o 2,6 proc. mniej, a na czarterowych 225,3 tys. osób - 11,3 proc. mniej).

- Maj był kolejnym udanym miesiącem dla Gatwick, szczególnie na już istniejących trasach długodystansowych, a także z powodu dodania nowych lotów Qatar Airways do Dohy. Usługa ta ułatwia naszym pasażerom dotarcie do miejsc docelowych w Azji i Australii, a także zapewnia więcej przestrzeni ładunkowych - co dodatkowo pokazuje kluczową rolę, jaką gra Gatwick dla Wielkiej Brytanii - stwierdził Stewart Wingate, dyrektor naczelni Gatwick Airport.

Co ciekawe, zarówno przy wzrostach przewozów pasażerskich jak i cargo (te ostatnie wyniosły w omawianym miesiącu 8,7 tys. ton, o 14,8 proc. więcej niż w maju 2017 r.), o 2,9 proc. zmniejszyła się liczba operacji lotniczych (do 25,6 tys.).


Maj był także spokojny w Manchesterze. Z lotniska obsługującego to miasto skorzystało 2,5 mln podróżnych. Wynik ten byłby jednak gorszy, gdyby nie nowe połączenia międzykontynentalne do Seattle, które uruchomiły Thomas Cook Airlines. Do końca tego roku do grona kierunków dalekodystansowych dołączy Addis Abeba w Etiopii (tutaj od grudnia br. polecą Ethiopian Airlines) oraz Bombaj (Jet Airways, od listopada). 

- Wspaniale było zobaczyć inaugurację lotów do Seattle, które otwierają dla naszych pasażerów kolejny obszar Zachodniego Wybrzeża USA. Wiadomości o bezpośrednich lotach do Afryki i Indii były kolejnym dużym impulsem dla lotniska. Pokazują ciężką pracę jaką podejmujemy, aby zapewnić regionowi połączenie z kluczowymi rynkami na całym świecie - skomentował Andrew Cowan, dyrektor naczelny manchesterskiego lotniska. 

W pozostałych portach należących do Manchester Airports Group (MAG) odnotowano z kolei wzrosty: w Stansted 9,2-proc., a w East Midlands o 2,6 proc. 

fot. mat. prasowegość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie