Lufthansa włącza się do walki o Norwegiana

19 czerwca 2018 09:20
15 komentarzy
Lufthansa jest zainteresowana przejęciem Norwegiana - taką informację potwierdził Carsten Spohr, dyrektor generalny przewoźnika.
Reklama
Według źródeł portalu Aviator, prowadzone rozmowy są na wstępnym etapie i nie osiągnięto jeszcze żadnego porozumienia w tej sprawie, co zresztą potwierdził Spohr w wywiadzie dla niemieckiego czasopisma Suddeutsche Zeitung.

- Lufthansa pozostaje w kontakcie z Norwegian Air, a osiągnięcie porozumienia zależy od oferowanej ceny i strategicznej wartości, jaką zakup mógłby dodać naszej firmie - mówił dyrektor generalny linii.


Po tej deklaracji notowania akcji Norwegian Air wzrosły aż o 12 proc. Spekuluje się, że przejęcie norweskiej linii, o ile oczywiście do niego by doszło, stałoby się dodatkowym impulsem rozwojowym dla należących do grupy Lufthansy, Eurowings, które stały się ważnym ogniwem w strategii całego holdingu.

Na początku tego roku IAG kupiła 4,6% udziałów w norweskich liniach lotniczych i dwukrotnie próbowała kupić pozostałe udziały niskobudżetowego przewoźnika, ale jej oferty zostały odrzucone.

fot. Norwegian

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_50983 2018-06-20 11:26   
gość_50983 - Profil gość_50983
"arahja: skoro Norwegian tak skutecznie obniżył im zyski i jak rozumiem, przejął bardzo lukratywne połączenia, to dlaczego wystawia się na sprzedaż, a nie rozwija?"

Norwegian nie jest na sprzedaż. Ze strony Lufthansy to jest próba tzw. wrogiego przejęcia w imię wartości europejskich pod hasłem "konsolidacja".
gość_ec29c 2018-06-20 11:12   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_73ccb

Norwegian niczego nie przejął, tylko konkuruje na tych samych trasach. Dlatego sam nie jest w stanie zarobić, ale szkodzi innym, zwłaszcza BA.

Norwegian ma złą strategię, by bezpośrednio konkurować z silnymi.

Taki Ryan najpierw zbudował sobie niszową siatkę połączeń typu pipidówa A z pipidówą B, biorąc jeszcze dotacje od samorządów i dopiero po tym rzucił rękawice największym graczom.

Easy postawił na kilka lotnisk: Gatwick, Genewę, Neapol nie będących hubami i tylko dwa huby Malpensę (wygryzł Alitalię) i CDG ze słabymi liniami (Alitalia i Air France).

Wizz skorzystał z błędów tradycyjnych przewoźników w naszym stosunkowo biednym regionie oparli swoje strategie na przesiadkach i wysokich cenach biletów P2P. Bazowali na małych samolotach z wysokim kosztem na miejsce (Embraery w Locie, A318/319 w TAROM i CSA, B737-600 i 700 w Malevie), oferowali przesiadki (i wszyscy na przesiadkach tracili), próbowali sprzedawać bilety za wysokie ceny, w razie braku chętnych wozili powietrze. Dopiero teraz mając miliard złotych zysku, kilka razy więcej, niż Austrian, zrobił bazę w Wiedniu, ale i tak stara się mieć swoje niszowe trasy, np. Wiedeń - Gdańsk.

Każdy poza Norwegianem rozpoczął od niszy i starał się konkurować tylko z najsłabszymi. Norwegian rozpoczął od konkurowania z SAS-em i BA.
salesmenpolska 2018-06-20 08:22   
salesmenpolska - Profil salesmenpolska
Na szczescie Norwegian nie jest zainteresowany byciem przejetym przez kogokolwiek oficjalnie. Wiadomo ze kazdy ma swoja cene ale narazie sie rozwijaja i zdziwilbym sie gdyby sie zgodzili na sprzedaz. PS - Zapraszam na blog o podrozach lotniczych FlyDonkey.pl
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy