×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Cathay Pacific stawia na biopaliwa


Cathay Pacific po raz kolejny zaznacza swoje silne zaangażowanie w poprawę efektywności ekologicznej. Hongkoński przewoźnik planuje wykorzystać mieszankę alternatywnego paliwa do sprowadzenia nowej floty airbusów A350-1000. Pierwszy z nich dotrze do macierzystego portu jeszcze w tym miesiącu.


Linia złożyła zamówienie opiewające na 20 tych zaawansowanych technologicznie odrzutowców. Mają one zostać dostarczone w ciągu czterech najbliższych lat. Pierwsza z zamówionych maszyn opuści fabrykę w Tuluzie już 19 czerwca. Kolejnych siedem samolotów będzie gotowych przed końcem bieżącego roku.

- Stoimy na czele wielu inicjatyw mających na celu ograniczenie skutków emisji gazów cieplarnianych. Osiągnięcie neutralności węglowej do 2020 roku jest dla nas istotnym przedsięwzięciem i poważnie podchodzimy do jego realizacji. Używanie alternatywnych paliw jest jedną z kluczowych strategii, która pomoże nam to uzyskać. Będziemy w dalszym ciągu wspierać rozwój i stosowanie biopaliw by osiągnąć komercyjną rentowność - oznajmił Rupert Hogg, dyrektor generalny Cathay Pacific.

Cathay Pacific ma na koncie najdłuższy (12 godzinny) lot dostawczy na biopaliwie, którego celem było dostarczenie pierwszego z zamówionych airbusów A350-900 w 2016 roku. Dwadzieścia dwa samoloty tego typu dotarły do docelowego portu z wykorzystanie 10 proc. mieszanki alternatywnego paliwa lotniczego w swoich zbiornikach.


Dostawy nowych airbusów A350-1000 przy użyciu mieszanki biopaliwa będą wspierane przez partnerów Cathay Pacific - firmy Airbus i Total.

- Dzięki wykorzystaniu A350-1000 oraz paliwa o niskiej emisji dwutlenku węgla, w dalszym ciągu dowodzimy naszego zaangażowania we wspieraniu sektora lotniczego i naszych klientów w redukcji śladu węglowego - powiedział Frederic Eychenne, szef ds. Zrównoważonego Lotnictwa i Nowych Energii w Airbusie.

Cathay Pacific jest również pierwszą na świecie linią lotniczą inwestującą w produkcję biopaliwa lotniczego. W 2014 roku linia stała się inwestorem kapitałowym w amerykańskiej spółce Fulcrum BioEnergy Inc., która koncentruje się na przekształcaniu stałych odpadów komunalnych w paliwo lotnicze.

Według firmy Fulcrum, w porównaniu z tradycyjnym paliwem do silników odrzutowych, biopaliwo może zredukować emisję gazów cieplarnianych w cyklu życia nawet o 80 proc. Sam fakt wykorzystania odpadów ma również znamienny wpływ na  środowisko. Przekłada się on na zmniejszenie składowisk odpadów, a co za tym idzie także na ograniczenie emisji metanu do atmosfery.


W maju tego roku, Fulcrum ogłosił rozpoczęcie budowy w Nevadzie pierwszej biorafinerii, mającej produkować paliwo na skalę komercyjną. Zakład ma rozpocząć działalność w 2020 roku. Szacuje się, że wyprodukuje ponad 10 milionów galonów paliwa rocznie. Cathay Pacific będzie jedną z pierwszych linii lotniczych, latających na paliwie wyprodukowanym w tym obiekcie.

Warto zaznaczyć, że ograniczenie emisji zanieczyszczeń jest tylko jednym z powodów zainteresowania linii lotniczych alternatywnymi paliwami. Kolejnym jest światowy wzrost cen paliwa, postępujący szybciej niż wzrost cen biletów lotniczych. Ropa naftowa jest wyceniana na ok. 76 USD za baryłkę, czyli o niemal 50 proc. drożej w stosunku do cen zeszłorocznych.

Przewoźnicy tacy jak Cathay Pacific rozważają różne opcje, m. in. biopaliwa, które są tańsze i bardziej wydajne od paliw tradycyjnych, co pozwoli im ograniczyć koszty i utrzymać konkurencyjne ceny. Z drugiej strony, linie jak Air New Zealand czy China Eastern Airlines rozważają ponoć hedging paliwa w celu stabilizacji kosztów.

Fot. Cathay Pacific
gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie