×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Już wkrótce LTE w samolotach w całej Europie


W pierwszej połowie 2018 roku ma zostać uruchomiona Europejska Sieć Lotnicza (ESL) umożliwiająca udostępnienie pasażerom w samolotach w Europie internetu LTE. Za projekt odpowiedzialni są Deutsche Telekom, Inmarsat Aviation oraz Nokia.


Obecnie został zakończony etap budowy infrastruktury naziemnej, która składa się z 300 stacji bazowych działających w technologii LTE. Są one zlokalizowane w 28 krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii i Szwajcarii. Każda ze stacji posiada zasięg około 150 km. Dzięki takiemu rozwiązaniu i objęciu zasięgiem wszystkich krajów UE, samoloty poruszające się nad Europą będą mogły korzystać z ESL. Sieć ma obsługiwać maszyny latające na wysokości do 10 tys. m. oraz poruszające się z prędkością do 1200 km/h.

Teraz Europejska Sieć Lotnicza ma wejść w fazę testów, a pierwsi pasażerowie mają skorzystać z niej w pierwszej połowie br. Na pokładzie samolotu z ESL będzie można łączyć się za pomocą dedykowanej sieci wi-fi. Według zapewnień uczestników projektu docelowo ma ona zapewniać łącze o przepustowości do 75 Mb/s. Po zakończeniu fazy testowej i wprowadzeniu projektu na rynek, ma zostać udostępniona do działań komercyjnych. Dzięki komercjalizacji ESL będą mogły z niej skorzystać linie lotnicze, które udostępnią sieć swoim pasażerom.


Pierwszym klientem ESL została grupa IAG w której skład wchodzą British Airways, Iberia, Aer Lingus i Vueling. Projektem jest zainteresowana także niemiecka Lufthansa.gość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie