Brytyjskie firmy lobbingowe chcą szybkiego powrotu handlu duty free

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
12 grudnia 2017 09:38
Zakończenie pierwszej fazy negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską oznacza, że już od 30 marca 2019 r. może pojawić się możliwość dokonywania zakupów duty free na trasach z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, przekonuje firma lobbingowa Hume Brophy.
Reklama

- W skrócie, porozumienie oznacza, że przywrócenie duty free od 30 marca 2019 r. jest teraz całkowicie w gestii Wielkiej Brytanii oraz 27 krajów unijnych. Nie istnieje żadna przeszkoda prawna aby móc to wprowadzić - przekonuje Hume Brophy.

Od 30 marca 2019 rozpocznie się okres przejściowy, w którym Wielka Brytania będzie posiadała prawa i przywileje kraju członkowskiego Unii Europejskiej, ale straci prawo głosu we wspólnocie. Z punktu widzenia handlowców branży travel retail ważne jest, że od 29 marca 2019 r. Wielka Brytania zostanie zakwalifikowana przez Unię Europejską jako “kraj trzeci”, co jest konieczny by wspólnota 27 państw unijnych mogła formalnie rozpocząć z Wielką Brytanią negocjacje i ustalić warunki przyszłych relacji handlowych. Traktat z Lizbony przewiduje bowiem, że tego typu negocjacje mogą być prowadzone jedynie z “krajami trzecimi” lub organizacjami międzynarodowymi.

Zdaniem Hume Brophy, zakwalifikowanie Wielkiej Brytanii jako “kraju trzeciego” otwiera możliwość powrotu handlu duty free przy przekraczaniu wzajemnych granic.

- Skoro Wielka Brytania stanie się krajem trzecim, pojawia się wyraźna szansa na powrót duty free. Istnieje komplikacja polegająca na tym, że Wielka Brytania będzie częścią Wspólnego Rynku w okresie przejściowym. Przez bezpośrednie zastosowanie legislacji unijnej, wydaje się że sprzedaż dla pasażerów podróżujących do Wielkiej Brytanii powinna być sprzedażą duty free - przekonuje Hume Brophy.

Nie wiadomo jednak, czy obie strony negocjacji, czyli kraje Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania zgodzą się na przyjęcie tej argumentacji, tym samym otwierając drogę do ustanowienia handlu duty free na trasach pomiędzy Europą i Wielką Brytanią już za nieco ponad rok.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama