Lagardère: prawie 8-proc. wzrost sprzedaży w III kwartale

13 listopada 2017 09:00
Firma Lagardère Travel Retail zanotowała 7,9-proc. wzrost sprzedaży w III kw. 2017 r., napędzając wzrosty całej grupy. Za dobrymi wynikami, szczególnie w Polsce, stoi ekspansja biznesowa firmy, a także wzrosty liczby pasażerów.
Reklama
Łącznie wartość obrotów handlowych w III kw. wyniosła 917 mln euro, natomiast wartość obrotów od początku roku do 30 września 2,54 mld euro, czyli o 8,6 proc. więcej na bazie porównywalnej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (- 8,6 proc. na bazie skonsolidowanej).

Cała Grupa Lagardère także odnotowała dobre wyniki finansowe w pierwszych dziewięciu miesiącach roku, które napędzane były dobrymi wynikami oddziału travel retail, a także oddziałami publishing, sport oraz entertainment. Obroty grupy w III kwartale wyniosły 1,85 mld euro, co oznacza 2,2 proc. wzrost na bazie like-for-like, oraz 6,3 proc. spadek na bazie skonsolidowanej, z uwagi na rezygnację z operacji dystrybucji prasy przez Lagardère Travel Retail.

Łączna wartość obrotów handlowych Grupy Lagardère w pierwszch dziewięciu miesiącach 2017 r. wyniosła 5,15 mld euro, co oznacza 4,2 proc. wzrost w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku mierzony like-for-like, oraz 4,6 proc, stratę mierzoną na bazie skonsolidowanej.

Różnica pomiędzy wynikami Lagardère Travel Retail mierzonymi like-for-like (+8,6 proc.) oraz na bazie skonsolidowanej (-8,6 proc.) wynika z pozytywnego efektu kursów walutowych, uzyskanego dzięki umocnieniu się polskiej złotówki, dolara australijskiego oraz islandzkiej korony.


Negatywny wpływ o wartości 450 mln euro wynikał z dekonsolidacji działalności dystrybucji prasy w Belgii, na Węgrzech, w Hiszpanii oraz w Kanadzie, co obniżyło przychody o 464 mln euro. Natomiast pozytywny wpływ o wartości 14 mln euro został uzyskany dzięki przejęciu działalności od innych podmiotów, w szczególności operacji duty free w porcie lotniczym Warszawa Modlin oraz w Estonii.

Innym sukcesem odniesionym przez w III kwartale przez Lagardère było wygranie przetargu na prowadzenie operacji duty free na nowym lotnisku w Senegalu.

W III kwartale firma Lagardère Travel Retail odnotowała 8,4 proc. wzrosty we Francji. W całym regionie Europy oraz Bliskiego Wschodu (EMEA) z wyłączeniem Francji, operator zanotował 12 proc. wzrost, osiągnięty dzięki rosnącej liczbie pasażerów oraz ekspansji działalności, które to czynniki w znacznym stopniu napędzały wzrosty w Polsce oraz we Włoszech, a także w Czechach.

W Ameryce Północnej tempo wzrosty wyhamowało do 1,4 proc. za sprawą wpływu huraganów, które doprowadziły do czasowego zamknięcia kilku lotnisk.

W Regionie Azji-Pacyfiku firma Lagardère Travel Retail odnotowała silne wzrosty w Azji (15,4 proc.) napędzane dzięki dobrym wynikom w Chinach oraz Hongkongu, jednak “rozczarowujące” wyniki sprzedażowe napływające z Nowej Zelandii spowodowały, że łączny wzrost sprzedaży w regionie wyniósł 5,6 proc.


fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy