×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Warszawa nadal w czołówce rosnących lotnisk w Europie


W sierpniu Lotnisko Chopina było czwartym w Europie i drugim w Unii Europejskiej pod względem dynamiki wzrostu wśród portów odprawiających ponad 5 mln pasażerów rocznie - wynika z danych ACI Europe.


Stowarzyszenie ponad 500 lotnisk, ACI Europe, podało, że ruch lotniczy w Europie rósł w sierpniu o 8,7 proc. Był to spadek w porównaniu z wzrostem o 9,6 proc. w lipcu, ale nadal wynik zgodny z tegorocznym trendem. 

Dynamikę napędzały porty lotnicze spoza Unii, które w sierpniu urosły o 14,2 proc., przede wszystkim dzięki wysokim wzrostom na Islandii (20,7 proc.), w Turcji (18,3 proc.), na Ukrainie (17,3 proc.), w Izraelu (16 proc.) i Rosji (13,8 proc.). Przekraczającą 20 proc. dynamikę notowały także mniejsze kraje: Gruzja, Albania, Mołdawia oraz Macedonia. 

Lotniska unijne rozwijały się nieco wolniej, bo o 7,2 proc. Najszybciej rosnącymi rynkami były: Rumunia (21,4 proc.), Luksemburg (20 proc.), Polska i Estonia (po 19,7 proc.). Spośród dużych państw Europy Zachodniej liderami były Portugalia (13,6 proc.) i Belgia (8,6 proc.). 

Szybsze tempo wzrostów lotnisk spoza Unii znalazło odzwierciedlenie w rankingu najszybciej rosnących portów lotniczych. W grupie lotnisk odprawiających ponad 5 mln pasażerów rocznie liderami w sierpniu były tureckie Antalya (55,3 proc. wzrostu) i Ankara (30,7 proc.). To efekt niskiej bazy z sierpnia 2016 r., na którą wpłynęła próba zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 r. 


Kolejne miejsca w ogólnokontynentalnym rankingu zajęły lotniska: Neapol (25,6 proc.), Warszawa (23,9 proc.), Tuluza (23,1 proc.), Sankt Petersburg (21,2 proc.) i Keflavik (20,2 proc.). 

ACI Europe podaje, że największe huby, czyli lotniska odprawiające ponad 25 mln pasażerów rocznie, zanotowały względnie najwolniejszy wzrost o 5,1 proc. W tej grupie dynamikę napędzały zwłaszcza porty lotnicze w Moskwie-Szeremietiewo (19,6 proc. wzrostu) i Stambule-Ataturk (10,6 proc.). 

Lotniska odprawiające od 10 do 25 mln pasażerów rocznie zanotowały sumaryczny wzrost o 13,5 proc. W tej grupie, poza Antalyą, Ankarą, Warszawą i Sankt Petersburgiem, dwucyfrowe wzrosty notowały także: Tel Awiw, Mediolan-Malpensa, Malaga, Lizbona, Helsinki, Hamburg, Praga, Alicante, Nicea, Birmingham, Izmir, Budapeszt, Bukareszt, Bergamo oraz Berlin-Schonefeld.

Porty obsługujące od 5 do 10 mln pasażerów urosły o 9,3 proc., a najmniejsze - o 9,8 proc. 

Przewozy cargo w Europie wzrosły w sierpniu o 10,4 proc., a liczba operacji lotniczych o 4,1 proc. Ponad 85 proc. klasyfikowanych lotnisk zanotowało wzrosty ruchu lotniczego, co było najwyższym odsetkiem w tym roku i najlepszym wynikiem od lutego 2016 r. gość_304c8 - Profil
gość_304c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie