×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Sierpniowy wzrost o 17,7 proc. na polskich lotniskach


Polskie porty lotnicze obsłużyły w sierpniu 4,28 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 17,7 proc. w stosunku do tego samego miesiąca 2016 r. - wynika z Indeksu Polskich Lotnisk Pasazer.com.


Największym lotniskiem pozostało oczywiście warszawskie Lotnisko Chopina, które w sierpniu odprawiło 1,7 mln pasażerów, czyli 39,7 proc. całego krajowego ruchu lotniczego. Był to wzrost o 24 proc. w stosunku do sierpnia 2016 r., co stanowiło drugi w kraju wynik. 

Warszawski port lotniczy rozwija się przede wszystkim dzięki ekspansji LOT-u oraz Wizz Aira, które w porównaniu z lipcem 2016 r. zwiększyły oferowanie odpowiednio o 26,2 i 22,2 proc. (czyli 180 tys. i 50 tys. miejsc). Duże znaczenie miał też Ryanair, który w lipcu zaoferował ponad 82 tys. miejsc z i do Lotniska Chopina, podczas gdy rok temu na nie nie latał. 


Poziom 500 tys. odprawionych pasażerów przekroczyły w sierpniu także porty lotnicze w Katowicach (546,3 tys.) i Krakowie (541,8 tys. podróżnych). Stanowiło to wzrost odpowiednio o 23,9 i 9 proc. To pierwszy i zapewne jedyny miesiąc w tym roku, gdy Katowice wyprzedziły Kraków. Od września ruch czarterowy, szczególnie silny w Pyrzowicach, zacznie bowiem maleć. Katowice były w sierpniu drugim co do tempa wzrostu lotniskiem regionalnym i liderem wśród dużych lotnisk regionalnych.

Kraków rósł przede wszystkim dzięki Ryanairowi (wzrost o 17,3 proc. i oferowanie większe o 36 tys. miejsc) oraz easyJetowi (wzrost o 33,6 proc., czyli prawie 20 tys. miejsc). Z kolei w Katowicach dynamikę napędzają przede wszystkim czartery (wzrost o 32,3 proc.) oraz Wizz Air, który zwiększył podaż miejsc o 15,1 proc. (ponad 27 tys. miejsc). 

Jak wynika z szacunków Pasazer.com, port lotniczy w Gdańsku, który nie publikuje miesięcznych statystyk, w lipcu odprawił ok. 480 tys. pasażerów, co stanowiło wzrost o ok. 14,3 proc. 

Dwucyfrowy wzrost wśród lotnisk średniej wielkości odnotował jeszcze Wrocław. Liczba podróżnych korzystających z tego portu wzrosła o 21,8 proc. do 305,8 tys. podróżnych. Dynamikę na Dolnym Śląsku napędzał przede wszystkim Ryanair, który odnotował wzrost podaży o 21,9 proc., czyli o ponad 26 tys. miejsc z i do Wrocławia. 

Dużo słabsze statystyki odnotowały lotniska w Modlinie (według szacunków Pasazer.com wynik taki sam jak rok temu - 255 tys.) i Poznaniu (wzrost o 5 proc. do 228 tys.). 

Wśród małych lotnisk najwyższą dynamikę odnotował port lotniczy w Szczecinie (wzrost o 27,3 proc. do 58,8 tys. pasażerów) dzięki rozwojowi oferty połączeń do Warszawy LOT-u i Ryanaira. 

Dwucyfrowe wzrosty odnotowały także porty lotnicze w Lublinie - liczba pasażerów wzrosła o 15 proc. do 46,4 tys. podróżnych - i Rzeszowie, gdzie ruch wzrósł o 10,2 proc. do 71,7 tys. 

Na minusie miesiąc zakończyły porty lotnicze w Bydgoszczy (spadek o 6,8 proc. do 33,4 tys.) oraz w Łodzi, która tradycyjnie notuje najsłabszy rezultat w kraju (spadek o 24,3 proc. do 16,1 tys.). Radom stracił 3,3 proc. pasażerów i odprawił 1,1 tys. osób. Pozostałe porty lotnicze nie podały statystyk za sierpień. 

grafika Dominik Sipinskigość_70211 - Profil
gość_70211
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie