×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Greybull Capital zainteresowany przejęciem części Alitalii


Brytyjski prywatny inwestycyjny fundusz kapitałowy Greybull Capital wyraził zainteresowanie kupnem części linii lotniczych Alitalia. Chodzi o segment obsługi technicznej samolotów.


Obecny zarząd komisaryczny, który kieruje Alitalią po tym, gdy związkowcy odrzucili w referendum plany restrukturyzacji spółki, usilnie stara się doprowadzić do jak najszybszej sprzedaży przewoźnika inwestorowi. Zarząd jest otwarty zarówno na oferty podmiotów zainteresowanych kupnem Alitalii jako całego przedsiębiorstwa, jak też na oferty przejęcia jedynie operacji lotniczych (wspólnie z działalnością serwisową) lub operacji naziemnych. Komisarze zapowiadają, że preferowane będą oferty podmiotów zainteresowanych przejęciem Alitalii jako całości. 

Jak informuje telewizja Sky News, powołując się na źródła zbliżone do zarządu komisarycznego, brytyjski prywatny fundusz kapitałowy Greybull Capital wyraził chęć przejęcia oddziału Alitalii zajmującego się przeglądami i naprawami samolotów. Fundusz posiada już firmę serwisową Monarch Aircraft Engineering w Wielkiej Brytanii i po ewentualnym przejęciu podobnej placówki będącej częścią Alitalii oba zakłady mogłyby zostać połączone. Monarch zajmuje się m.in. serwisem LOT-owskich Dreamlinerów.

Greybull Capital jest mniej zainteresowany przejęciem operacji naziemnych włoskiego przewoźnika, co powoduje, iż oferta brytyjskiej spółki może mieć ostatecznie mniejszą siłę przebicia, w sytuacji gdy inny podmiot byłby zainteresowany przejęciem Alitalii w całości. 

Jeżeli Greybull Capital zdecydowałby się złożyć ofertę przejęcia włoskich linii lotniczych w całości, wtedy musiałby poszukać partnera lotniczego, który zgodziłby się wesprzeć operacje krótkodystansowe Alitalii, tak aby skutecznie konkurować z takimi przewoźnikami obecnymi na włoskim rynku jak easyJet czy Ryanair. 

Możliwe kupno Alitalii nie byłoby pierwszą inwestycją Greybull Capital w branżę lotniczą - firma od 2014 r. jest właścicielem brytyjskich linii lotniczych Monarch Airlines. 

Jak informują media, Greybull Capital nie jest jedynym funduszem kapitałowym zainteresowanym przejęciem włoskiego przewoźnika. Poza tym, zainteresowanie nabyciem Alitalii wyraziły linie lotnicze easyJet oraz Ryanair. Czas składania ofert upływa we wrześniu. 


fot. Piotr Bożyk, Tomasz Śniedziewskigość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie