easyJet też wśród chętnych na Alitalię

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 czerwca 2017 10:00
easyJet potwierdził, że jest wśród 32 firm, które wyraziły zainteresowanie przejęciem części akcji Alitalii. Carolyn McCall, prezes linii, zaznaczyła jednak, że nie będzie komentować procesu do jego rozstrzygnięcia.
Reklama
Jednym z pozostałych 31 oferentów jest Ryanair, który był bardziej otwarty pod względem swoich zamiarów. Irlandzki low-cost zażądał, aby w zamian za dofinansowanie Alitalii linia ta zlikwidowała dużą część lotów krajowych i europejskich, które przejmie Ryanair. Włosi mieliby nadal latać na trasach dalekodystansowych, na które Ryanair dowoziłby pasażerów przez hub w Rzymie-Fiumicino.

McCall ostrożniej podkreśliła jedynie, że Włochy to jeden z kluczowych rynków dla easyJeta i widzi możliwości dalszego rozwoju na tym rynku. Nie jest wykluczone, że rozważa podobną strategię jak Ryanair, opierającą się na dowożeniu pasażerów na dalekie loty Alitalii.

Włoska linia jest obecnie w stanie upadłości układowej, a jej zarząd komisaryczny szuka inwestora. Stało się to niezbędne po tym, jak z dalszego finansowania Alitalii wycofała się grupa Etihad Airways. Arabski inwestor domagał się wdrożenia planu restrukturyzacji, który został odrzucony przez pracowników w referendum. Etihad Airways Group ma 49 proc. akcji Alitalii.

Rząd włoski udzielił linii pożyczkę pomostową w kwocie 600 mln euro, która powinna wystarczyć do jesieni. Wykluczył jednak renacjonalizację przewoźnika.

Alitalia 15 czerwca rozpoczęła poufne negocjacje z wybranymi oferentami spośród 32 chętnych. Nie wiadomo, kto został dopuszczony do drugiego etapu i do analizy objętych tajemnicą handlową danych włoskiej linii.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy