Ryanair gotów zainwestować w Alitalię

12 czerwca 2017 07:40
1 komentarz
Komisarze upadłościowi Alitalii otrzymali 32 wstępne oferty na dokapitalizowanie linii. Wśród zainteresowanych jest Ryanair, który chciałby przejąć trasy krótkodystansowe Alitalii i wykorzystać jej siatkę dalekodystansową.
Reklama
O oferta, które wpłynęły w pierwszym etapie postępowania poinformował portal Air Transport World. Obecnie zarząd komisaryczny przewoźnika analizuje, które z tych ofert zostaną dopuszczone do drugiego etapu, polegającego na dostępie do szczegółowych danych przewoźnika. Nie można wykluczyć, że po dogłębnej analizie niektórzy z chętnych zrezygnują z zaangażowania w Alitalię.

Co prawda informacje o oferentach są tajne, ale Ryanair potwierdził, że jest jednym z nich.

Irlandzki przewoźnik chciałby wykorzystać siatkę połączeń dalekodystansowych Alitalii. W zamian za uratowanie włoskiej linii Ryanair oczekuje znacznego ograniczenia jej działalności krótko- i średniodystansowej. Irlandczycy sami chcieliby dowozić pasażerów z Włoch i Europy do Rzymu-Fiumicino, gdzie na jednym bilecie mogliby przesiadać się na dalsze trasy.

Oferta dobrze wpisuje się w strategię Ryanaira, który niedawno najpierw umożliwił pasażerom przesiadki na jednym bilecie na wybranych trasach przez Rzym-Fiumicino, a potem podpisał umowę o wspólnej sprzedaży biletów z Air Europą na jej trasach dalekodystansowych z Madrytu. Rzym mógłby stać się kolejną po Madrycie dalekodystansową bazą Ryanaira.

Ryanair zapowiedział, że jeszcze tego lata jest gotowy skierować na trasy z i do Włoch 20 dodatkowych samolotów.

Alitalia jest pod zarządem komisarycznym po tym, jak jej pracownicy odrzucili w referendum plan restrukturyzacji zakładający m.in. zwolnienia i ograniczenie floty. W efekcie Etihad Airways, główny udziałowiec włoskiej linii, wycofał się z zamiaru sfinansowania części planu restrukturyzacji kwotą 900 mln euro (cały plan miał kosztować 2 mld euro). Rząd włoski udzielił linii pożyczkę pomostową w kwocie 600 mln euro, która powinna wystarczyć do jesieni. Wykluczył jednak renacjonalizację przewoźnika.

Ostatnie komentarze

greg0303 2017-06-17 06:20   
greg0303 - Profil greg0303
Zainteresowanie inwestycją w Alitalię wyraziły również linie easyJet.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy