Katar znosi wizy dla 80 krajów, w tym Polski

9 sierpnia 2017 16:01
Dzisiaj (09.08) Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru ogłosiło abolicję wizową dla obywateli 80 krajów świata. Wśród nich znalazła się Polska. Zniesienie wiz dla turystów ma na celu poprawę dostępności kraju.
Reklama
- Zmiana zasad wizowania sprawi, że Katar stanie się najbardziej otwartym krajem regionu - powiedział Hassan al-Ibrahim, minister turystyki, cytowany przez portal Middle East Online.

Nowy system wjazdu na teren emiratu dotyczy 80 krajów, których obywatele do przekroczenia granicy potrzebowali będą tylko ważnego min. 6 miesięcy paszportu. Zgodnie z zapowiedziami oficjeli wiadomo, że wybrano je na podstawie kryteriów takich jak bezpieczeństwo, kondycja ekonomiczna oraz stosunki dyplomatyczne i handlowe.

Dla obywateli 33 krajów możliwy będzie bezwizowy wjazd na teren Kataru, pod warunkiem że pobyt nie będzie dłuższy niż 180 dni. Wśród tej grupy znaleźli się członkowie Unii Europejskiej (prócz Irlandii i Wielkiej Brytanii) oraz Bahamy, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Seszele, Szwajcaria i Turcja. Przyjezdni z pozostałych 47 państw otrzymają możliwość 30-dniowego okresu bezwizowego (tutaj znalazły się m.in. Argentyna, Australia, Białoruś, Brazylia, Chiny, Chile, Gruzja, Indie, Irlandia, Japonia, Kanada, Kazachstan, Meksyk, RPA, Rosja, Tajlandia, Ukraina i Watykan).

Zniesienie wiz ma na celu stymulację turystki i ułatwienie komunikacji zwłaszcza w obliczu blokady dyplomatycznej Kataru przez państwa regionu (w tym wszystkie ościenne). Prócz tego, jako ważny czynnik wpływający na tę decyzję ma rychła organizacja Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej.


Prócz tego, od 3 sierpnia br. obowiązują nowe zasady przyznawania statusu stałego rezydenta. Może nim być osoba, która pełni służbę w Katarze lub ma szczególne umiejętności, które mogą przynieść korzyści dla kraju. O status ten mogą ubiegać się także dzieci, których matką jest obywatelka emiratu a ojcem cudzoziemiec. Osoby zakwalifikowane do programu uzyskują taki sam dostęp do usług publicznych jak obywatele katarscy.

Jeśli chodzi o stosunku Polski i Kataru, to zniesienie wiz jest kolejnym krokiem w budowaniu więzów dyplomatycznych między krajami. Wcześniej w tym roku, 5 maja, podczas oficjalnej wizyty delegacji emiratu w Warszawie, podpisano specjalną obustronną umowę, która umożliwiała abolicję wizową dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i specjalnych.

Tym samym Katar dołączył do grupy krajów, do których obywatele polscy mogą udać się bez wizy. O pozostałych przeczytać można w Poradniku Pasażera pt. "Dokąd bez wizy".

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy