×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W Modlinie nie będzie zdalnej wieży kontroli


Port lotniczy w Modlinie nie będzie pierwszym w Polsce ze zdalną wieżą kontroli lotów. O rezygnacji z tego pomysłu poinformował prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w rozmowie z warszawskim oddziałem telewizji narodowej.

- Myśleliśmy o budowie wieży zdalnej, na której ruch obserwuje się za pomocą kamer, ale teraz bardziej prawdopodobna jest budowa wieży tradycyjnej, takiej, na której pracują kontrolerzy - powiedział Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, w rozmowie z TVP3 Warszawa.

Plany budowy w Modlinie wieży zdalnej lansowała Magdalena Jaworska, poprzednia p.o. prezesa PAŻP. Według niej budowa wieży kontroli ruchu lotniczego do obsługi tego lotniska byłaby nierozsądna i zbyt droga. O planach szerszego wprowadzenia wież zdalnych w Polsce, Jaworska mówiła w rozmowie z Pasazer.com już w 2015 r.

Kontrola na wieży zdalnej odbywa się za pomocą zainstalowanych na lotnisku sensorów oraz kamer, które w czasie rzeczywistym przesyłają dane do kontrolerów ruchu znajdujących się w centrum.

Koncept zdalnych oraz wirtualnych wież kontroli ruchu lotniczego (remote and virtual tower - RVT) powstał w 2002 r. Przez wiele lat badano możliwość praktycznego zastosowania tego rozwiązania. W latach 2012-2015 system był testowany na kilku lotniskach w Niemczech, Norwegii oraz Szwecji. Pierwsza zdalna wieża kontroli ruchu lotniczego została uruchomiona w kwietniu 2015 r. na szwedzkim lotnisku Örnsköldsvik/Gideå, gdzie ruch lotniczy jest zdalnie kontrolowany z portu Sundsvall/Midlanda.

System RVT eliminuje konieczność ponoszenia kosztów budowy i utrzymania tradycyjnej wieży kontroli ruchu lotniczego, umożliwia obsługę kilku lotnisk w tym samym czasie, co stanowi lepsze wykorzystanie kadry kontrolerów ruchu lotniczego oraz centralizację systemów technicznych obsługi ruchu lotniczego. 

Od czerwca 2012 r. na lotnisku w Modlinie działa mobilna, kontenerowa wieża kontroli ruchu lotniczego, której budowa kosztowała 6 mln złotych. 


gość_8a893 - Profil
gość_8a893
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie