W Modlinie nie będzie zdalnej wieży kontroli

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 lipca 2017 15:20
1 komentarz
Port lotniczy w Modlinie nie będzie pierwszym w Polsce ze zdalną wieżą kontroli lotów. O rezygnacji z tego pomysłu poinformował prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w rozmowie z warszawskim oddziałem telewizji narodowej.
Reklama

- Myśleliśmy o budowie wieży zdalnej, na której ruch obserwuje się za pomocą kamer, ale teraz bardziej prawdopodobna jest budowa wieży tradycyjnej, takiej, na której pracują kontrolerzy - powiedział Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, w rozmowie z TVP3 Warszawa.

Plany budowy w Modlinie wieży zdalnej lansowała Magdalena Jaworska, poprzednia p.o. prezesa PAŻP. Według niej budowa wieży kontroli ruchu lotniczego do obsługi tego lotniska byłaby nierozsądna i zbyt droga. O planach szerszego wprowadzenia wież zdalnych w Polsce, Jaworska mówiła w rozmowie z Pasazer.com już w 2015 r.

Kontrola na wieży zdalnej odbywa się za pomocą zainstalowanych na lotnisku sensorów oraz kamer, które w czasie rzeczywistym przesyłają dane do kontrolerów ruchu znajdujących się w centrum.

Koncept zdalnych oraz wirtualnych wież kontroli ruchu lotniczego (remote and virtual tower - RVT) powstał w 2002 r. Przez wiele lat badano możliwość praktycznego zastosowania tego rozwiązania. W latach 2012-2015 system był testowany na kilku lotniskach w Niemczech, Norwegii oraz Szwecji. Pierwsza zdalna wieża kontroli ruchu lotniczego została uruchomiona w kwietniu 2015 r. na szwedzkim lotnisku Örnsköldsvik/Gideå, gdzie ruch lotniczy jest zdalnie kontrolowany z portu Sundsvall/Midlanda.

System RVT eliminuje konieczność ponoszenia kosztów budowy i utrzymania tradycyjnej wieży kontroli ruchu lotniczego, umożliwia obsługę kilku lotnisk w tym samym czasie, co stanowi lepsze wykorzystanie kadry kontrolerów ruchu lotniczego oraz centralizację systemów technicznych obsługi ruchu lotniczego.

Od czerwca 2012 r. na lotnisku w Modlinie działa mobilna, kontenerowa wieża kontroli ruchu lotniczego, której budowa kosztowała 6 mln złotych.Reklama

Ostatnie komentarze

gość_a6107 2017-07-29 12:01   
gość_a6107 - Profil gość_a6107
Czyli znowu Lublin ma być królikiem doświadczalnym....RVT kierowane z Rzeszowa ....biorąc pod uwagę , że obok jest lotnisko trawiaste Areoklubu i LPR szykuje się do wybudowania swojej nowej bazy to "genialny" pomysł....
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama