Za sterami

Oznaczenia drogi startowej bez tajemnic Oznaczenia drogi startowej bez tajemnic
5 sierpnia 2023 11:00
Dla większości pasażerów malowania i oznaczenia jakie widoczne są z okien samolotu na lotniskach stanowią zagadkę. Dla pilotów są one niezbędne i pozwalają na bezpieczne przeprowadzanie operacji lotniczych.
Dlaczego loty na wschód trwają krócej? Dlaczego loty na wschód trwają krócej?
27 lipca 2023 09:30
Lot z Nowego Jorku do Warszawy trwa krócej niż ten z Warszawy do Nowego Jorku. Wpływ na to mają tzw. prądy strumieniowe, czyli silne i stabilne wiatry wpływające zarówno na czas lotu, jak i na zużycie paliwa.
Powietrzny "drift". Lądowanie z bocznym wiatrem Powietrzny
19 maja 2023 09:30
Przeżyliście kiedyś taki moment, gdy podczas lądowania wydawało wam się, że samolot leci nieco bokiem? To nie złudzenie - tak właśnie dzieje się w trakcie tego manewru, gdy wiatr wieje z boku. Pasazer.com pokazuje i tłumaczy.
Oznaczenie dróg kołowania bez tajemnic Oznaczenie dróg kołowania bez tajemnic
4 maja 2022 09:30
Oznaczenia dróg startowych mają na celu przede wszystkim ułatwienie identyfikacji ich z powietrza oraz przekazanie pilotom podstawowych informacji. Z kolei drogi kołowania muszą być znakowane tak, aby były czytelne z ziemi.
Politechnika Rzeszowska i LINETECH rozpoczynają współpracę Politechnika Rzeszowska i LINETECH rozpoczynają współpracę
28 maja 2019 16:33
Politechnika Rzeszowska i LINETECH podpisały strategiczną umowę o współpracy. Obejmuje ona kształcenie praktyczne inżynierów lotniczych, wsparcie badawczo-rozwojowe oraz projekty skierowane między innymi do wykładowców akademickich, kół naukowych czy nawet sekcji sportowych.
PAŻP wyposaży symulator za 3,6 mln zł PAŻP wyposaży symulator za 3,6 mln zł
27 listopada 2017 08:00
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała warty 820 tys. euro (ok. 3,6 mln zł) kontrakt na rozbudowę platformy testowej oraz szkoleniowej systemu zarządzania ruchem lotniczym Pegasus_21.
PAŻP testuje komunikację tekstową z pilotami PAŻP testuje komunikację tekstową z pilotami
23 listopada 2017 10:00
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) rozpoczęła kolejny etap testów komunikacji CPDLC, czyli tekstowej wymiany informacji między pilotami a kontrolerami. W testach uczestniczy LOT.
PAŻP: Prawie 2 mln euro na automatyzację danych meteo PAŻP: Prawie 2 mln euro na automatyzację danych meteo
17 listopada 2017 07:00
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała warty 1,95 mln euro kontrakt na dostawę systemu smartMET/NAV/ATIS z austriacką firmą Frequentis. System pozwala na automatyzacje prezentacji danych pogodowych.
Język większym problemem dla bezpieczeństwa niż się zdaje Język większym problemem dla bezpieczeństwa niż się zdaje
23 października 2017 14:30
Problemy wywołane barierą językową mogą mieć większy wpływ na bezpieczeństwo lotnictwa niż do tej pory zakładano - wynika z badań przeprowadzonych na Embry-Riddle Aeronautical University.
Unia da 290 mln euro na inicjatywy w ramach Jednolitego Nieba Unia da 290 mln euro na inicjatywy w ramach Jednolitego Nieba
19 października 2017 10:20
Komisja Europejska ogłosiła nabór propozycji projektów inwestycyjnych realizujących założenia programu Europejskiego Jednolitego Nieba i inicjatywy SESAR. Budżet na dofinansowania to 290 mln euro.
PAŻP zaktualizuje system nawigacyjny za prawie 50 mln zł PAŻP zaktualizuje system nawigacyjny za prawie 50 mln zł
12 października 2017 09:00
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała kontrakt na rozbudowę funkcjonalności systemu zarządzania ruchem lotniczym PEGASUS_21. Zadanie warte 11,4 mln euro (48,7 mln zł) zrealizuje hiszpańska firma Indra Systems.
PAŻP i IATA razem opracują strategię zarządzania ruchem lotniczym PAŻP i IATA razem opracują strategię zarządzania ruchem lotniczym
29 września 2017 07:00
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) będą współpracować na rzecz stworzenia Krajowej Strategii Zarządzania Ruchem Lotniczym.
Aireon zmodernizuje holenderską kontrolę ruchu Aireon zmodernizuje holenderską kontrolę ruchu
3 sierpnia 2017 07:50
Aireon podpisał umowę z holenderskim dostawcą usług zarządzania ruchem lotniczem, LVNL, na ocenę możliwości wprowadzenia nawigacji ADS-B jako bardziej wydajnej metody kontrolowania ruchu w Holandii.
Drzwi w locie nie otworzysz. Dzięki ciśnieniu Drzwi w locie nie otworzysz. Dzięki ciśnieniu
30 lipca 2017 12:00
Niedawno pisaliśmy o pasażerze, który próbował otworzyć w trakcie lotu drzwi. Byłoby to bardzo groźne dla całego samolotu, ale na szczęście dzięki prawom fizyki nie jest to łatwe.
W Modlinie nie będzie zdalnej wieży kontroli W Modlinie nie będzie zdalnej wieży kontroli
27 lipca 2017 15:20
Port lotniczy w Modlinie nie będzie pierwszym w Polsce ze zdalną wieżą kontroli lotów. O rezygnacji z tego pomysłu poinformował prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w rozmowie z warszawskim oddziałem telewizji narodowej.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy