×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Finnair: Rekordowy czerwiec


W czerwcu liczba pasażerów na pokładach samolotów fińskiego przewoźnika wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 9,1 proc. do rekordowej wartości 1,1 mln pasażerów.W czerwcu tego roku, w porównaniu do czerwca 2016 r. Finnair zwiększył ogólne oferowanie (ASK) o 9,9 proc. Ruch pasażerski mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 13,4 proc. W czerwcu tego roku Finnair odnotował najwyższą w swojej historii miesięczną liczbę przewiezionych pasażerów - 1,1 mln osób, tym samym pobijając własny rekord ustanowiony w lipcu 2016 r, kiedy to na pokładach Finnair podróżowało 1,08 mln pasażerów. W czerwcu współczynnik wypełnienia (LF) w perspektywie rok do roku wzrósł o 2,7 proc. i wyniósł 86,8 proc.

Oferowanie na najważniejszych dla przewoźnika trasach do Azji wzrosło w czerwcu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 11,3 proc., podczas gdy ruch pasażerski, dzięki lepszemu wypełnieniu, wzrósł o 17,4 proc. W porównaniu z ubiegłym rokiem nie zmieniły się trasy oraz częstotliwość lotów do Azji, z wyjątkiem zwiększenia ilości lotów do Hongkongu i Tokio. W Japonii Finnair jest obecnie linią europejską oferującą największą częstotliwość połączeń lotniczych. 


Na trasach atlantyckich, Finnair zwiększył oferowanie o 1,9 proc., a ruch mierzony w pasażerokilometrach (RPK) zwiększył się o 4,6 proc. Od początku czerwca Finnair oferuje trzy loty w tygodniu na trasie do San Francisco. Operowana w czerwcu 2016 roku trasa do Miami w tym roku została zawieszona na czas letni. 

W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, Finnair o 11,1 proc. zwiększył oferowanie na trasach europejskich, dzięki nowym sezonowym letnim trasom oraz włączeniu do floty czterech nowych airbusów A321.  Ruch pasażerski RPK na trasach europejskich wzrósł o 12,3 proc. 

Zamknięcie portu lotniczego Oulu spowodowało spadek oferowania na trasach krajowych o 3,4 proc. W czerwcu tego roku ruch pasażerski RPK na trasach krajowych spadł o 7,2 proc. 


W czerwcu tego roku o czasie wylądowało 83,5 proc. lotów Finnair, w porówaniu z 86,8 proc. lotów w czerwcu rok temu. 

Zgodnie ze wstępnymi danymi, dochód jednostkowy RASK wzrósł w okresie od kwietnia do czerwca o 4,2 proc. w perspektywie rok do roku i wyniósł 6,97 euro centów. 

- Dochód jednostkowy wzrósł w drugim kwartale głównie dzięki szerokiej poprawie pasażerskiego współczynnika wypełnienia. Na niektórych trasach poprawił się także yield. W porównaniu z ubiegłym rokiem wyniki były szczególnie dobre na ważnych dla Finnair trasach pomiędzy Europą i Azją. Wyraźnie pozytywny wkład miały usługi dodatkowe oraz cargo - powiedział Pekka Vähähyyppä, dyrektor finansowy Finnair. 

O tym, że dzięki wdrożeniu systemu Alipay trzykrotnie wzrosła sprzedaż pokładowa, informował Pekka Vauramo, prezes Finnair. 

Więcej o planach rozwoju przewoźnika w wywiadzie Gość Pasażera: Arunas Skuja (Finnair).


fot. Tomasz Śniedziewski, Dominik Sipińskigość_27aae - Profil
gość_27aae
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie