×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nie będzie nowej, oddzielnej strategii lotnictwa


Zamiast nowej strategii rozwoju sieci lotnisk, która zastąpiłaby dokument obowiązujący do 2013 r., Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza jedynie aktualizować i rozwijać szerszą Strategię Rozwoju Transportu.O zamierzeniach resortu powiedział reporterowi Pasazer.com minister Andrzej Adamczyk. Polityk podkreślił, że z uwagi na ewolucję i zmiany na rynku lotniczym, niezbędne będą zmiany w dokumentach strategicznych. Jednak rząd nie planuje opracowywać osobnej strategii rozwoju lotnisk. 

Poprzedni taki dokument został przyjęty w 2007 r. i obowiązywał do 2013 r. Program określał krajowy plan budowy lotnisk oraz urządzeń nawigacyjnych. Strategia w założeniu miała doprowadzić do stworzenia spójnego systemu uzupełniających się lotnisk z odpowiednim wyposażeniem oraz usprawnić zarządzanie kontrolą ruchu lotniczego. Dokument był jednak niewiążący dla władz samorządowych.

Branża lotnicza wielokrotnie apelowała o przyjęcie nowego programu rozwoju sieci lotnisk, który określiłby m.in. miejsce Centralnego Portu Komunikacyjnego w całym systemie oraz jego wpływ na inne porty lotnicze. 

- Naszą strategią jest Centralny Port Komunikacyjnego - usłyszeliśmy jednak od rozmówcy zbliżonego do kręgów rządowych. 

- Decyzja rządu o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego świadczy o tym, że polityka transportowa jest ważna dla tego rządu - dodał w rozmowie z nami minister Andrzej Adamczyk. 

Wpisanie strategii lotniczej do obowiązującej do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.) Strategii Rozwoju Transportu z jednej strony umożliwia lepsze skoordynowanie inwestycji i planów lotniskowych z innymi gałęziami transportu. To istotne np. w kontekście planów zintegrowania CPK z nową linią kolejową dużych prędkości. Krytycy zauważają jednak, że decyzja o budowie CPK powinna wynikać ze strategii, a nie na odwrót. Co więcej, brakuje też programu inwestycji w mniejsze, ale równie ważne projekty związane np. z budową urządzeń nawigacyjnych w kraju. gość_1562b - Profil
gość_1562b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie