Nie będzie nowej, oddzielnej strategii lotnictwa

3 lipca 2017 16:00
Zamiast nowej strategii rozwoju sieci lotnisk, która zastąpiłaby dokument obowiązujący do 2013 r., Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza jedynie aktualizować i rozwijać szerszą Strategię Rozwoju Transportu.
Reklama
O zamierzeniach resortu powiedział reporterowi Pasazer.com minister Andrzej Adamczyk. Polityk podkreślił, że z uwagi na ewolucję i zmiany na rynku lotniczym, niezbędne będą zmiany w dokumentach strategicznych. Jednak rząd nie planuje opracowywać osobnej strategii rozwoju lotnisk.

Poprzedni taki dokument został przyjęty w 2007 r. i obowiązywał do 2013 r. Program określał krajowy plan budowy lotnisk oraz urządzeń nawigacyjnych. Strategia w założeniu miała doprowadzić do stworzenia spójnego systemu uzupełniających się lotnisk z odpowiednim wyposażeniem oraz usprawnić zarządzanie kontrolą ruchu lotniczego. Dokument był jednak niewiążący dla władz samorządowych.

Branża lotnicza wielokrotnie apelowała o przyjęcie nowego programu rozwoju sieci lotnisk, który określiłby m.in. miejsce Centralnego Portu Komunikacyjnego w całym systemie oraz jego wpływ na inne porty lotnicze.

- Naszą strategią jest Centralny Port Komunikacyjnego - usłyszeliśmy jednak od rozmówcy zbliżonego do kręgów rządowych.

- Decyzja rządu o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego świadczy o tym, że polityka transportowa jest ważna dla tego rządu - dodał w rozmowie z nami minister Andrzej Adamczyk.

Wpisanie strategii lotniczej do obowiązującej do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.) Strategii Rozwoju Transportu z jednej strony umożliwia lepsze skoordynowanie inwestycji i planów lotniskowych z innymi gałęziami transportu. To istotne np. w kontekście planów zintegrowania CPK z nową linią kolejową dużych prędkości. Krytycy zauważają jednak, że decyzja o budowie CPK powinna wynikać ze strategii, a nie na odwrót. Co więcej, brakuje też programu inwestycji w mniejsze, ale równie ważne projekty związane np. z budową urządzeń nawigacyjnych w kraju.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy