Airbusy A350 będą szybciej przesyłały dane na ziemię

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 czerwca 2017 10:00

Firma Rockwell Collins zamontuje w airbusach A350 koreańskiej linii Asiana Airlines nowe systemy łączności między samolotem a centrami operacyjnymi na ziemi. Pozwolą one na szybsze przesyłanie większej ilości danych.

Reklama

System ARINC GLOBALink A350 Media Independent Aircraft Messaging (MIAM) umożliwi przesyłanie dużej ilości danych z samolotu do centrów operacyjnych na ziemi w tańszy i bardziej wydajny sposób. Pozwoli on zarówno na transmisję wiadomości ACARS, jak i komunikatów przekazywanych dotąd poprzez sieć IP.

Jak podkreślono w komunikacie prasowym, to krok w kierunku tzw. smart aircraft, czyli samolotów nieustannie komunikujących się za pośrednictwem odpowiednio zabezpieczonych kanałów z centrami operacyjnymi. System ARINC GLOBALink MIAM będzie dostępny wszędzie tam, gdzie latają obecnie airbusy A350.

Za pomocą nowego systemu możliwa będzie dwukierunkowa transmisja m.in. zawartości elektronicznej torby lotu (czyli np. map, prognoz pogody, instrukcji operacyjnych czy tabeli służących do wyliczania osiągów samolotu), jak i wszystkich informacji o bieżącym stanie poszczególnych systemów maszyny.

System firmy Rockwell Collins jest w pełni adaptowalny do różnych standardów transmisji danych, co oznacza, że może być w przyszłości wykorzystywany przez wszystkich producentów samolotów, silników i przez linie lotnicze. Co więcej, rozwiązanie to zmienia standard przesyłania danych, ale nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń, takich jak specjalne nadajniki czy anteny. Z tego powodu może być względnie prosto zaimplementowane w kolejnych liniach.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama