×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kenya Airways: Wstrzymany plan naprawczy


Plan rządu Kenii zakładający przejęcie długu Kenya Airways w zamian za udziały w spółce został zatrzymany w wyniku braku zgody komisji parlamentarnej.Kenijskie Narodowe Zgromadzenie Finansów, Handlu i Planowania nie było w stanie wyrazić zgody na udzielenie przez parlament gwarancji o wartości 747 mln dolarów, gdyż nie było przekonane, czy samoloty należące do floty Kenya Airways zgodnie z prawem mogą zostać uznane za zabezpieczenie gwarancji - informuje lokalna gazeta "The Star". 

Zgodnie z wcześniej wypracowanym porozumieniem w sprawie restrukturyzacji, Ministerstwo Skarbu Kenii, które obecnie posiada prawie 30 proc. udziałów w Kenya Airways, zamieniłoby wcześniej udzieloną spółce pożyczkę w wysokości 241,5 mln dolarów na udziały, oraz rozszerzyłoby gwarancje rządowe dla przewoźnika. Rozszerzone gwarancje obejmowałyby pożyczkę w wysokości 525 mln dolarów na pokrycie zobowiązań wobec US Export-Import Bank oraz na 225 mln dolarów na pokrycie lokalnych długów. 

Silny mandat do przeprowadzenia głębokich zmian otrzymał także Sebastian Mikosz, nowy prezes Kenya Airways

Porozumienia bronił przed komisją parlamentarną Mbuvi Ngunze, poprzedni prezes Kenya Airways, który przekonywał że samoloty, które miałyby stanowić zabezpieczenie, nie są wyleasingowane. 

- To są samoloty, które kupiliśmy używając funduszy z US Exim Bank. To nie są wyleasingowane samoloty, ale aktywa, które stanowią naszą własność. Dzisiaj generujemy przepływ gotówki. Upłynniliśmy aktywa nie związane z działalnością podstawową poprzez sprzedaż samolotów i nieruchomości i do tej pory nie zalegaliśmy z żadnymi płatnościami - mówił przed komisją Ngunze.

Po czterech latach strat narodowy przewoźnik Kenii stara się poprawić swoje wyniki finansowe. W marcu line Kenya Airways wypracowały zysk operacyjny w wysokości 8,6 mln dolarów, choć cały rok zamknęły ze stratą po opodatkowaniu w wysokości 98,8 mln dolarów. 

W tym tygodniu parlament Kenii zostanie rozwiązany w oczekiwaniu na wybory, które odbędą się 8 sierpnia. W związku z tym opóźnienie spowodowane decyzją komisji parlamentarnej może spowodować, że program restrukturyzacji zostanie odłożony na dłuższy czas. 


fot. Tomasz Śniedziewskigość_2eaed - Profil
gość_2eaed
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie