Kenya Airways podwoi swoją flotę

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
11 czerwca 2019 10:18
1 komentarz
Linie Kenya Airways nakreśliły plany swojego rozwoju, mające na celu przywrócenie zysków i zwiększenie konkurencyjności poprzez podwojenie floty w ciągu najbliższych pięciu lat.
Reklama

Przewodniczący zarządu, Michael Joseph, ogłosił, że dokona restrukturyzacji umów leasingu samolotów typu embraer, aby uwolnić środki na inwestycje w nowe samoloty. Obecnie linia lotnicza dysponuje flotą 12 boeingów 737-300/700/800, trzech 777-300ER, dziewięciu 787-8 i 15 embraerów ERJ-190. Konkurencyjne Ethiopian Airlines dysponują flotą ponad 100 samolotów i właśnie do takiego poziomu w ciągu pięciu lat chce dojść kenijska linia.

- Zamierzamy podwoić flotę w ciągu najbliższych pięciu lat, jeśli uda nam się znaleźć odpowiednią strukturę finansową, aby to zrobić - powiedział Joseph.

W 2017 r. Kenya Airways zostały zmuszone do restrukturyzacji zadłużenia o wartości 2 mld dolarów, a teraz starają się otworzyć nowe trasy i zmniejszyć straty finansowe. W zeszłym miesiącu podczas obrad komisji parlamentarnej, zamiary przejęcia kontroli przez przewoźnika nad Międzynarodowym Portem Lotniczym Jomo Kenyatta zostały udaremnione. Plan ten umożliwiłby osiągnięcie nowych przychodów, pochodzących z najbardziej rentownego lotniska w kraju. Parlament wyszedł z inną propozycją i zaoferował przewoźnikowi zwolnienie z płatności podatków w kraju, co pozwoliłoby na dalszą maksymalizację zysków i konsolidację kosztów.


Kenya Airways wzorem konkurentów chcą stać się właścicielami firmy cateringowej, dystrybuować paliwo lotnicze, fracht oraz posiadać firmę zajmująca się utrzymaniem technicznym. Odbudowa linii lotniczych Kenya Airways została w ostatnich latach poddana w wątpliwość. Obecny dyrektor generalny, Sebastian Mikosz, został zatrudniony w 2017 roku, aby przywrócić firmie rentowność

Okazało się jednak, że z powodów osobistych Mikosz ustąpi ze stanowiska, co oznacza, że do kontynuowania pracy potrzebny będzie kolejny następca. Joseph wyraził zaufanie do kierownictwa linii lotniczej, stwierdzając, że jest ona "nienaruszona" i że poszukiwany będzie następca Mikosza.

W zeszłym roku kenijski przewoźnik uruchomił loty bez międzylądowań do Nowego Jorku i zawarł ważną umowę code-share z Delta Air Lines. Wspólnym kodem z amerykańskim przewoźnikiem zostały objęte połączenia z Amsterdamu, Paryża, Londynu i Akry do Nairobi.

fot. Tomasz Śniedziewski, mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

stanjpn 2019-06-11 11:37   
stanjpn - Profil stanjpn
*podać w wątpliwość. Nie czegoś takiego jak „poddać w wątpliwość”
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama