×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ICAO gotowa mediować rozmowy na temat blokady Kataru


Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) będzie prowadziła mediacje między przedstawicielami Kataru oraz Arabii Saudyjskiej, ZEA, Egiptu i Bahrajnu w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej tych krajów dla samolotów z Kataru.Grupa czterech państw, do których dołączyły kolejne, takie jak Libia, Jemen, Komory, Mauretania oraz Malediwy, oskarżyła Katar o wspieranie terroryzmu i współpracę z Iranem, regionalnym rywalem większości z tych państw. Oskarżeniom tym towarzyszyło zerwanie stosunków dyplomatycznych z Katarem oraz zamknięcie przestrzeni powietrznej dla katarskich statków powietrznych przez Arabię Saudyjską, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt. Blokada przestrzeni powietrznej dotknęła katarskiego przewoźnika narodowego, Qatar Airways, którego samoloty w wielu przypadkach zmuszone są nakładać drogi by ominąć strefy powietrzne dotknięte zakazem. Niemal jedną piąta tras tej linii została zawieszona.

Rząd Kataru odrzuca oskarżenia, natomiast prezes Qatar Airways, Akbar al-Baker, wezwał ICAO do uznania embarga za nielegalne. Dodał, że nałożenie go "stoi w bezpośredniej sprzeczności z konwencją, która gwarantuje prawa do wykonywania przelotów samolotami cywilnymi".

Na to, że embargo zostanie zniesione liczy wiele organizacji związanych z międzynarodowym lotnictwem cywilnym, obawiając się długotrwałych następstw obecnej sytuacji. W ostatnim czasie władze lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej oraz Bahrajnu sprecyzowały, że embargo lotnicze nie dotyczy lotów prywatnych oraz lotów czarterowych, które w dalszym ciągu mogą korzystać z lotnisk i przestrzeni powietrznych tych państw wykonując operacje w drodze do lub z Dohy w Katarze. Przez wiele osób ruch ten uznany jest jako łagodzenia stanowiska, gdyż po wprowadzeniu blokady, także samoloty operatorów z państw trzecich lecące do Dohy zmuszone były do stosowania się do embarga.


fot. Piotr Bożyk, Tomasz Śniedziewskigość_0ee29 - Profil
gość_0ee29
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie