Qatar Airways uspokaja pasażerów zaniepokojonych blokadą

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
17 czerwca 2017 09:00
Operacje Qatar Airways z hubu w Dosze przebiegają planowo, a większość lotów realizowanych jest bez opóźnień mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej sąsiednich krajów dla maszyn z Kataru - przekonuje przewoźnik.
Reklama

Wątpliwości pasażerów co do tego, czy ich loty Qatar Airways nie będą zagrożone pojawiły się po tym, gdy pogorszeniu uległa sytuacja polityczna w regionie. Szereg krajów zerwało stosunki dyplomatyczne z Katarem, w związku z czym katarski przewoźnik zmuszony był zawiesić loty do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrainu oraz Egiptu. Państwa te zamknęły bowiem swoje przestrzenie powietrzne dla samolotów zarejestrowanych w Katarze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przestrzeni Bahrajnu, która całkowicie otacza lotnisko w Dosze.

Jak przekonuje przewoźnik, trudna sytuacja w regionie nie wpływa na jego operacje. W ubiegłym tygodniu Qatar Airways obsłużył około 1,2 tys. lotów pomiędzy Dohą i 150 kierunkami na świecie, a 90 proc. lotów obsłużonych było o czasie.

- Ta blokada jest bezprecedensowa i stoi w bezpośredniej sprzeczności z konwencją gwarantującą prawa do lotów cywilnych. Wzywamy ICAO do ogłoszenia tego aktem sprzecznym z prawem. Nie jesteśmy organizacją polityczną, jesteśmy linią lotniczą i ta blokada obdarła nas z należnych nam praw - powiedział Akbar al-Baker, prezes Qatar Airways.

W wywiadzie dla katarskiej telewizji Al Jazeera al-Baker dodał, że po tej decyzji stracił szacunek dla Donalda Trumpa, z którym był blisko zaznajomiony przed objęciem przez tego wielokrotnie zbankrutowanego przedsiębiorcę urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Trump pochwalił bowiem decyzję państw arabskich wobec Kataru, a nie brakuje głosów, że był jej inspiratorem.

Samoloty Qatar Airways nie mogą obecnie przelatywać nad terytorium Arabii Saudyjskiej, Egiptu i pozostałych krajów, które zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem. Nie mogą też lądować w tych państwach. To oznacza, że siatka połączeń Qatar Airways została ograniczona o niemal 20 proc. Trasy niektórych lotów, np. do Maskatu w Omanie, Chartumu w Sudanie czy Tunisu, są natomiast nawet o 25 proc. dłuższe z uwagi na konieczność omijania blokady.

Linie Qatar Airways znacząco zwiększyły operacje swojego call centre oraz działu mediów społecznościowych, aby zapewnić zaniepokojonym blokadą pasażerom jak najlepszą opiekę. Przewoźnik uruchomił także nową funkcję na Facebooku, dzięki której pasażerowie otrzymują opcje elastycznego oddzwonienia.


Qatar Airways nie zmieniają planów uruchomienia nowych tras z Dohy do Dublina, Nicei i Skopje w ciągu najbliższych tygodni. Podczas rozpoczynających się w poniedziałek targów Paris Air Show zademonstrują nową kabinę biznes QSuite.

fot. Piotr Bożyk

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama