×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bliżej świata: Koszyce na weekend


Drugie co do wielkości miasto na Słowacji raczej nie kojarzy się turystycznie, a znane jest głównie z pobliskiej huty stali. Ale to całkowicie błędne skojarzenie. Koszyce urzekają piękną starówką, tętnią życiem i zachęcają do odkrywania nowych smaków.W położonych na wschodzie Słowacji Koszycach mieszka zaledwie ok. 240 tys. osób, a samo miasto nie jest szczególnie znane wśród turystów. Nie może równać się z Bratysławą czy słowackimi Tatrami pod względem liczby odwiedzających. Jednak nie znaczy to, że nie warto tam się wybrać, tym bardziej, że z Warszawy lata tam LOT. Atrakcyjność Koszyc potwierdza to, że w 2013 r. miasto było Europejską Stolicą Kultury.


Spacer po centrum Koszyc to sama przyjemność - zachwycać możemy się kolorowymi kamieniczkami wzdłuż ulicy Hlavnej (Głównej), najdłuższym na całej Słowacji deptaku. 

Jednym z największych zabytków w mieście jest katedra św. Elżbiety, w którym znajduje się krypta Rakoczego, słynnego magnata węgierskiego. 

Sam kościół jest największym obiektem sakralnym w całym kraju. Z budynkiem wiąże się również ciekawa legenda - nad głównym wejściem, wśród wielu zdobień, zauważyć można szczególnego gargulca. To rzeźba żony jednego z twórców katedry - swoją wątpliwą urodą i zamiłowaniem do kieliszka tak dała małżonkowi w kość, że postanowił on uwiecznić ją dla potomności, by wszyscy zobaczyli, jaka była wiedźmowata. 

Warto wspiąć się również na katedralną wieżę Zygmunta, z której podziwiać można panoramę miasta.


Tuż obok katedry znajduje się kolejna z atrakcji w Koszycach - otoczona zielenią fontanna, która wieczorem tryska wodą w takt muzyki i światła. Nieco wyciszenia zaznać można także w miejskim parku, gdzie można zarówno spacerować wśród zieleni, jak i odpocząć przy kolejnej fontannie.

Koszyce mogą się również pochwalić ciekawym skarbem - w latach 30. XX wieku podczas remontu jednej z kamienic budowlańcy odkryli puszkę, w której znaleziono ponad 2900 złotych monet z różnych krajów, a także trzy medale oraz złoty łańcuch. Košický zlatý poklad, czyli złotą kolekcję koszycką, podziwiać można w sejfie znajdującym się w Východoslovenské Múzeum (Muzeum Wschodniosłowackim).

Miasto wiele zyskało, gdy w 2013 r. zostało Europejską Stolicą Kultury. Wiele miejsc i obiektów zostało zrewitalizowanych i przekształconych w galerie sztuki czy centra kultury. W starych koszarach powstał Kulturpark, w budynkach którego odbywają się wystawy, koncerty, projekcje filmowe; zbudowano tam nawet lodowisko. Kiedy stary basen pływacki przestał spełniać swoją funkcję, został z kolei przekształcony w galerię sztuki Kunsthalle. Centrum kultury z salami kinowymi i koncertowymi, a także ciekawym bistro powstało natomiast w starej fabryce tytoniu, Kulturfabrik Tabačka.

Życie nocne tętni w Koszycach, a w całym mieście znajduje się mnóstwo ciekawych lokali i barów. To właśnie tutaj na Słowacji mieści się jedna z najstarszych restauracji na świecie - Hostinec to nie tylko miejsce, w którym skosztować można słowackich przysmaków, ale również spróbować warzonego tu piwa.

W Koszycach warto wybrać się również do jednej z winotek, by zasmakować w słowackich winach. Koniecznie trzeba zajrzeć do Dva Dve, gdzie możemy wziąć udział w degustacji organicznych win i nie tylko. Klasyczne smaki win, które powstają na Słowacji skosztować można także podczas degustacji Villa Cassa.

Koszyce świetnie nadają się na krótki wypad, mogą być również początkiem podróży po słowackim Tokaju i jego pięknych winnicach.

Informacje praktyczne

Kraj: Słowacja

Język: Słowacki, bardzo podobny do czeskiego i zrozumiały dla Polaków. Słowacy rozumieją nieco polski. 

Geografia: Koszyce to drugie największe miasto na Słowacji, położone są we wschodniej części kraju.

Dojazd: Bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy do Koszyc obsługują linie lotnicze LOT sześć razy w tygodniu (poza sobotami). Z Krakowa do Koszyc można bezpośrednio dojechać autokarami TigerExpress.

Waluta: Euro. 1 EUR = 4,23 PLN.

Strefa czasowa: Taka sama jak w Polsce. 

Przekraczanie granicy: Dowód osobisty lub paszport. 

Komunikacja publiczna: Po Koszycach można poruszać się autobusami, trolejbusami lub tramwajami komunikacji miejskiej, jednak miasto bez problemu można zwiedzić na piechotę. Jednorazowy przejazd kosztuje od 0,50 EUR.

fot. Anna Żuchlińska, Jordi Masague (Flickr.com/CC)
grafika Dominik Sipinskigość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie