×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Opóźnienie debiutu airbusa A330neo


Najnowsza wersja airbusa A330 zostanie dostarczona pierwszemu klientowi dopiero w przyszłym roku, a nie, jak wcześniej planowano, jeszcze pod koniec 2017 r.


Przesunięcie pierwszej dostawy wynika z problemów producenta silników, firmy Rolls-Royce, z wdrażaniem nowej jednostki Trent 7000. W ten model, bazujący na silniku Trent 1000 stosowanym w boeingach 787 Dreamliner, zostaną wyposażone wszystkie airbusy A330neo. 

Zainstalujemy silniki tego lata i oblatamy samolot pod koniec lata - poinformował Didier Evrard, wiceprezydent oraz szef programów Airbusa.

O tym, że opóźnienie programu A330neo jest możliwe, informował w grudniu 2016 r. pierwszy klient programu, linie TAP Portugal. Prezes przewoźnika, Fernando Pinto, powiedział wtedy, że spodziewa się dostawy pierwszego z 14 zamówionych airbusów A330neo w I kwartale 2018 r. 

Decydując się na stworzenie nowego wariantu airbusa A330 producent zadecydował, że samolot ten zostanie opracowany z myślą o tylko jednym typie jednostki napędowej, co powoduje oszczędności w programie - przystosowanie samolotu do obsługi kilku typów silników to wydatek rzędu kilkuset milionów dolarów. Również firmy Rolls-Royce oraz General Electric, które złożyły ofertę dostarczania jednostek napędowych do airbusów A330neo zabiegały o wyłączność dostaw. Podobne rozwiązanie zastosował Boeing - silniki do nowych samolotów 777X dostarczy jedynie General Electric. Przyjęcie tej strategii oznacza jednak, że producenci samolotów w pełni polegają na dostawcach silników i opóźnienia we wdrażaniu jednostek napędowych powodują opóźnienia całego programu. 


fot. Airbus


Reklama


Booking.com
gość_18def - Profil
gość_18def
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie