×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Stansted ma pozwolenie na rozbudowę terminala


Lotnisko Londyn-Stansted otrzymało od rady dystryktu Uttlesford zezwolenie na budowę nowej hali przylotów, która będzie warta 130 mln funtów.


Budowa ma ruszyć pod koniec przyszłego roku i potrwa trzy lata. Po zakończeniu inwestycji Stansted będzie jedynym brytyjskim lotniskiem z wydzielonymi terminalami przylotowym i odlotowym, co według władz portu ma przełożyć się na nowe, lepsze doświadczenie pasażerów. 

Hala przylotów będzie miała powierzchnię 34 tys. m kw. i zostanie zbudowana obok istniejącego terminala. W ten sposób funkcjonowanie lotniska nie będzie utrudnione w trakcie inwestycji. Dzięki rozbudowie przepustowość lotniska, obecnie obsługującego 25 mln pasażerów rocznie, wzrośnie do 35 mln.


W nowej hali przylotów zwiększy się obszar przewidziany na kontrolę graniczną oraz obszar odbioru bagaży, ponadto przed budynkiem terminala powstanie plac, który ma stworzyć "relaksujące i zapraszające pasażerów środowisko". Władze lotniska zapowiadają, że budowa nowego terminala będzie miała minimalny wpływ na operacje lotnicze a przyszły budynek będzie wyposażony w najnowsze technologie. Kształt nowego terminala będzie współgrał z architekturą obecnego budynku lotniska, stworzoną ponad 25 lat temu przez jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, Normana Fostera. 

Planowana jest również przebudowa istniejącego terminala, który wkrótce będzie obsługiwał wyłącznie odloty. Przede wszystkim zwiększona zostanie ilość przestrzeni na stanowiska check-in i kontrolę bezpieczeństwa. 

Przed oddaniem nowego terminala lotnisko planuje także drobniejsze inwestycje, które tymczasowo podniosą przepustowość i komfort podróży. Pierwsze z nich mają zostać oddane jeszcze przed latem 2017 r. 

Stansted, należące do koncernu MAG, jest obecnie największym pod względem ruchu pasażerskiego brytyjskim lotniskiem posiadającym tylko jeden terminal. Średnio w ciągu godziny z lotniska wylatuje 5 tys. pasażerów. Jak zapowiadają władze lotniska, nowy terminal pozwoli zwiększyć realną przepustowość portu lotniczego z obecnego poziomu 24 mln pasażerów rocznie do poziomu 35 mln pasażerów rocznie. Limit przepustowości lotniska zwiększy się z obecnego poziomu 35 mln pasażerów rocznie do poziomu 43 mln pasażerów w przyszłości. 

Połączenia z większości polskich lotnisk do portu lotniczego Londyn-Stansted realizują linie lotnicze Ryanair. 
gość_f0d07 - Profil
gość_f0d07
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie