Stansted ma pozwolenie na rozbudowę terminala

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 kwietnia 2017 10:40
2 komentarze
Lotnisko Londyn-Stansted otrzymało od rady dystryktu Uttlesford zezwolenie na budowę nowej hali przylotów, która będzie warta 130 mln funtów.
Reklama

Budowa ma ruszyć pod koniec przyszłego roku i potrwa trzy lata. Po zakończeniu inwestycji Stansted będzie jedynym brytyjskim lotniskiem z wydzielonymi terminalami przylotowym i odlotowym, co według władz portu ma przełożyć się na nowe, lepsze doświadczenie pasażerów.

Hala przylotów będzie miała powierzchnię 34 tys. m kw. i zostanie zbudowana obok istniejącego terminala. W ten sposób funkcjonowanie lotniska nie będzie utrudnione w trakcie inwestycji. Dzięki rozbudowie przepustowość lotniska, obecnie obsługującego 25 mln pasażerów rocznie, wzrośnie do 35 mln.


W nowej hali przylotów zwiększy się obszar przewidziany na kontrolę graniczną oraz obszar odbioru bagaży, ponadto przed budynkiem terminala powstanie plac, który ma stworzyć "relaksujące i zapraszające pasażerów środowisko". Władze lotniska zapowiadają, że budowa nowego terminala będzie miała minimalny wpływ na operacje lotnicze a przyszły budynek będzie wyposażony w najnowsze technologie. Kształt nowego terminala będzie współgrał z architekturą obecnego budynku lotniska, stworzoną ponad 25 lat temu przez jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, Normana Fostera.

Planowana jest również przebudowa istniejącego terminala, który wkrótce będzie obsługiwał wyłącznie odloty. Przede wszystkim zwiększona zostanie ilość przestrzeni na stanowiska check-in i kontrolę bezpieczeństwa.

Przed oddaniem nowego terminala lotnisko planuje także drobniejsze inwestycje, które tymczasowo podniosą przepustowość i komfort podróży. Pierwsze z nich mają zostać oddane jeszcze przed latem 2017 r.

Stansted, należące do koncernu MAG, jest obecnie największym pod względem ruchu pasażerskiego brytyjskim lotniskiem posiadającym tylko jeden terminal. Średnio w ciągu godziny z lotniska wylatuje 5 tys. pasażerów. Jak zapowiadają władze lotniska, nowy terminal pozwoli zwiększyć realną przepustowość portu lotniczego z obecnego poziomu 24 mln pasażerów rocznie do poziomu 35 mln pasażerów rocznie. Limit przepustowości lotniska zwiększy się z obecnego poziomu 35 mln pasażerów rocznie do poziomu 43 mln pasażerów w przyszłości.

Połączenia z większości polskich lotnisk do portu lotniczego Londyn-Stansted realizują linie lotnicze Ryanair.

Reklama

Ostatnie komentarze

jjemiolo 2017-04-11 18:48   
jjemiolo - Profil jjemiolo
No to jak to jest z tym STN: obecny poziom przepustowosci to 24-25 czy tez 35 milionow. Ostatnie zdanie jakby zaprzeczalo wczesniejszym stwierdzeniom.
gość_ec6f0 2017-04-11 18:27   
gość_ec6f0 - Profil gość_ec6f0
Ciekawe jak bardzo zaostrzone kontrole dla przybywajacych maja byc, ze beda potrzebowac caly terminal przeznaczyc dla 'Arrivals' ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama