5 zdjęć z... Nikozji

3 marca 2017 14:00
3 komentarze
Stolica Cypru pozostaje jedyną na świecie stolicą podzieloną na dwie części. Cypryjskie południe i okupowaną przez Turcję północ oddziela zdemilitaryzowana i patrolowana przez siły ONZ zielona linia, a mimo podziału wpływy greckie i tureckie mocno się mieszają.
Reklama

Północna część Cypru, w tym stołecznej Nikozji, znajduje się pod okupacją turecką od 1974 roku. Terytorium okupowane zajmuje ok. jednej trzeciej wyspy, działa tam marionetkowa Turecka Republika Północnego Cypru, nieuznawana na arenie międzynarodowej. Mimo trwających rozmów pokojowych zjednoczenie Cypru na razie nie przybliża się, a zawieszony konflikt czyni z Nikozji wyjątkowe miasto.

1. Przejście graniczne na ulicy Ledra


Na jednej z głównych ulic Nikozji, Ledra, w 2008 r. otwarto piesze przejście graniczne. Pomiędzy granicami znajduje się około 200 metrów strefy buforowej, która nie należy do żadnej ze stron. Polacy posiadający paszport mogą przekroczyć w tym miejscu granicę, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, że w razie kłopotów po tureckiej stronie nie będą mogli liczyć na pomoc konsularną. W Nikozji znajduje się także przejście Checkpoint Ledra Palace dla pieszych, rowerów i samochodów oraz Checkpoint Agios Dometios wyłącznie dla samochodów.

2. Panorama z 11. piętra budynku Shakolas


Budynek Shakolas znajduje się przy ulicy Ledra. Najłatwiej rozpoznać go po znajdującym się na dole supermarkecie Debenhams. Aby dostać się na taras widokowy na 11. piętrze trzeba kupić bilet i skorzystać z dwóch wind. Z tarasu doskonale widać turecką część Nikozji, w tym Meczet Arabahmeta z XVII w., w którym według wierzeń znajduje się kosmyk włosów proroka. W tle na wzgórzu widać wielką flagę Tureckiej Republiki Cypru Północnego, która przypomina o trwającym konflikcie.

3. Kawiarnia przy strefie zdemilitaryzowanej


Picie kawy tuż przy chroniących przed pociskami workami z piaskiem i zasiekami to przeżycie o tyle ciekawe, co budzące grozę. Trudno to powtórzyć w innym mieście. Kawiarnia jest jednak w pełni bezpieczna, gdyż znajduje się przy strefie buforowej, oddzielającej od siebie obydwie części miasta. Zresztą cała granica jest spokojna i mimo formalnie trwającego konfliktu, nie dochodzi do wymiany ognia ani ataków.

4. Sztuka ludowa


Na ulicach starego miasta znajdziemy mnóstwo ręcznie robionych, często na oczach turystów, wyrobów. Na targach znajdziemy tkaniny dekoracyjne, hafty, wyroby garncarskie, narodowe stroje czy ręcznie tkane produkty. W Nikozji znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Etnograficzne, gdzie znajduje się obszerna kolekcja cypryjskiej sztuki ludowej z XIX i XX w.

5. Słodkie słodkości


Cypr słynie z różnego rodzaju słodyczy - zresztą bardzo słodkich.
Uwagę przyciągają rozwieszone soutzoukos, kojarzące się z długimi, cienkimi woskowymi świeczkami. Są one robione z soku z winogron albo resztek, które pozostały z owoców do produkcji wina. Taki sok podgrzewa się z mąką, cynamonem i wodą różaną. Potem pozostaje już tylko zamoczyć w tym orzechy czy migdały na sznurku. Tak powstają te "winogronowe świeczki". Oprócz tego w Nikozji można kupić przepyszne bloki orzechów czy migdałów w sokach z granatu, kiwi, cytryn czy pomarańczy.

fot. Jakub Bujnik

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_77ecf 2017-03-07 22:12   
gość_77ecf - Profil gość_77ecf
Famagusta nie leży w tureckiej części? Ciekawe od kiedy...
kilifi 2017-03-07 22:04   
kilifi - Profil kilifi
Bardzo lubie Cypr i jego polnocna dziewicza turecka czesc i Nicozje-Lefkoşe, bardzo interesujaca jest podzielona wyspa i przejscie granicze. Niestety Turcy potrzebuja Wize i nie moga choc na chwile przedostac sie do europejskiej strony, jedynie Tureccy Cypryjczycy moga podrozowac i przemieszczac sie po calej wyspie jak i Uni Europejskiej.
Supermarket Debenhams zostal juz zamkniety przy ulicy Ledras i znajduje sie tam obecnie H&M.Bedac w pazdzierniku 2016 r juz go tam nie bylo.
gość_360c1 2017-03-03 20:44   
gość_360c1 - Profil gość_360c1
Zamiast tureckiej części Nikozji polecam Kyrenię i Famagustę
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy