Prawie 10-proc. wzrost największych linii w Europie

28 lutego 2017 11:20
1 komentarz
Dziesięć największych europejskich linii lotniczych przewiozło w styczniu br. 46,8 mln pasażerów. To wzrost o 9,7 proc. w stosunku do zeszłego roku. W dziesiątce liderów zadomowił się już Wizz Air, który wyprzedził linię airberlin.
Reklama

Największą linią w Europie w styczniu niezmiennie był Ryanair, który przewiózł 8,77 mln pasażerów. To o 16,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Irlandzki przewoźnik niskokosztowy miał najwyższy współczynnik wypełnienia samolotów wśród dużych europejskich linii - średnio zajętych było 90 proc. miejsc.

Druga co wielkości Lufthansa Group zanotowała bardzo wysoki jak na linię tradycyjną wzrost aż o 12,6 proc., ale wynikało to głównie z przejęcia Brussels Airlines i uwzględnienia wyników tej linii w statystykach. Poza tym koncern napędzał również niskokosztowy oddział Eurowings. Mimo to Lufthansa Group przewiozła o prawie milion pasażerów mniej niż Ryanair.

Na trzecie miejsce awansowa koncern Air France-KLM, który zaledwie o 10 tys. obsłużonych pasażerów wyprzedził rywalizujący koncern IAG. Na koniec 2016 r. kolejność tych dwóch spółek była odwrotna. Obydwie są jednak znacznie mniejsze niż Lufthansa - od niemieckiego rywala dzieli je ok. milion odprawianych pasażerów miesięcznie. Dzięki dobrym statystykom niskokosztowej Transavii, Air France-KLM zanotował bardzo dobre średnie wypełnienie (85,6 proc.) i dość dobry wzrost (7,5 proc.). W obydwu tych klasyfikacjach francusko-holenderska grupa wyprzedza IAG.

Kolejne linie są już znacznie mniejsze, a mimo bardzo szybkiego wzrostu (11 proc. w styczniu) easyJet wciąż traci 2 mln pasażerów do AF-KLM i IAG-u. Pozycję traci Turkish Airlines, który był jedyną w czołówce linią ze stratą - i to bardzo wyraźną, bo w styczniu turecka linia zanotowała spadek aż o 12 proc.

W dolnej części pierwszej dziesiątki Turkish Airlines powoli goni Aerofłot (15,4 proc. wzrostu w styczniu). Norwegian umocnił się na ósmej pozycji, wyraźnie już dystansując lokalnego rywala, SAS. To zasługa aż 20-proc. wzrostu w styczniu.

Na dziesiątej pozycji znajduje się Wizz Air, który jeszcze rok temu był dopiero 12. linią w Europie - od tego czasu wyprzedził airberlin i tureckiego Pegasusa. Węgierski low-cost to najszybciej rosnący przewoźnik w europejskiej czołówce, co zapewne wkrótce doprowadzi do tego, że wyprzedzi SAS.

Ostatnie komentarze

gość_e083a 2017-02-28 12:51   
gość_e083a - Profil gość_e083a
WizzAir idzie najszybciej do góry.
Ciekawe czy wzorem Norwegian też uruchomi loty transatlantyckie.
Np. GDN-BOS albo GDN-YUL na A321LR - byłoby ciekawie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy