×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Prawie 10-proc. wzrost największych linii w Europie


Dziesięć największych europejskich linii lotniczych przewiozło w styczniu br. 46,8 mln pasażerów. To wzrost o 9,7 proc. w stosunku do zeszłego roku. W dziesiątce liderów zadomowił się już Wizz Air, który wyprzedził linię airberlin.Największą linią w Europie w styczniu niezmiennie był Ryanair, który przewiózł 8,77 mln pasażerów. To o 16,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Irlandzki przewoźnik niskokosztowy miał najwyższy współczynnik wypełnienia samolotów wśród dużych europejskich linii - średnio zajętych było 90 proc. miejsc. 

Druga co wielkości Lufthansa Group zanotowała bardzo wysoki jak na linię tradycyjną wzrost aż o 12,6 proc., ale wynikało to głównie z przejęcia Brussels Airlines i uwzględnienia wyników tej linii w statystykach. Poza tym koncern napędzał również niskokosztowy oddział Eurowings. Mimo to Lufthansa Group przewiozła o prawie milion pasażerów mniej niż Ryanair.

Na trzecie miejsce awansowa koncern Air France-KLM, który zaledwie o 10 tys. obsłużonych pasażerów wyprzedził rywalizujący koncern IAG. Na koniec 2016 r. kolejność tych dwóch spółek była odwrotna. Obydwie są jednak znacznie mniejsze niż Lufthansa - od niemieckiego rywala dzieli je ok. milion odprawianych pasażerów miesięcznie. Dzięki dobrym statystykom niskokosztowej Transavii, Air France-KLM zanotował bardzo dobre średnie wypełnienie (85,6 proc.) i dość dobry wzrost (7,5 proc.). W obydwu tych klasyfikacjach francusko-holenderska grupa wyprzedza IAG.

Kolejne linie są już znacznie mniejsze, a mimo bardzo szybkiego wzrostu (11 proc. w styczniu) easyJet wciąż traci 2 mln pasażerów do AF-KLM i IAG-u. Pozycję traci Turkish Airlines, który był jedyną w czołówce linią ze stratą - i to bardzo wyraźną, bo w styczniu turecka linia zanotowała spadek aż o 12 proc.

W dolnej części pierwszej dziesiątki Turkish Airlines powoli goni Aerofłot (15,4 proc. wzrostu w styczniu). Norwegian umocnił się na ósmej pozycji, wyraźnie już dystansując lokalnego rywala, SAS. To zasługa aż 20-proc. wzrostu w styczniu.

Na dziesiątej pozycji znajduje się Wizz Air, który jeszcze rok temu był dopiero 12. linią w Europie - od tego czasu wyprzedził airberlin i tureckiego Pegasusa. Węgierski low-cost to najszybciej rosnący przewoźnik w europejskiej czołówce, co zapewne wkrótce doprowadzi do tego, że wyprzedzi SAS. gość_d42a4 - Profil
gość_d42a4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie