×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nie będzie kolei na lotnisko w Bydgoszczy


Bydgoszcz nie planuje budowy linii kolejowej do portu lotniczego. Z wypowiedzi Marii Wasiak, wiceprezydenta miasta, wynika, że nie powstanie łącznica z Łęgnowa, bo analizy wykonalności wskazały, że linia przebiegałaby po terenach o małym potencjale ruchu osobowego.


Według władz, budowa toru byłaby przede wszystkim nieopłacalna. Jak zauważa Wasiak - była minister infrastruktury i prezeska PKP - usytuowanie szlaku kolejowego miałoby tylko uzasadnienie z punktu widzenia przewozów towarowych, a nie, co najistotniejsze, pasażerskich.

Dla budowy łącznicy w 2010 r. zlecono stworzenie studium wykonalności, za które brytyjska firma Halcrow Group zainkasowała nieco ponad pół miliona złotych. Rozważano w nim wieloaspektowo wpływ wytyczenia i posadowienia nowej infrastruktury, na środowisko i tkankę miejską. Pierwotnie linia miała być dopełnieniem systemu szybkiej kolei metropolitalnej "BiT City" łączącej m.in. Bydgoszcz z Toruniem. 

- Linia kolejowa między głównym dworcem kolejowym w Bydgoszczy a lotniskiem będzie przeznaczona wyłącznie do przewozów pasażerskich. Jest realizacją powszechnej obecnie w Europie tendencji, by do międzynarodowych lotnisk pasażerskich można było dotrzeć za pomocą kolei. Przybywający pociągiem pasażerowie wysiądą w terminalu przesiadkowym, połączonym wygodnie i pod dachem z terminalem dworca lotniczego - wyjaśniał w 2010 r. Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Budowa miała szansę na dofinansowanie ze środków unijnych. Obecnie, jak donosi portal Rynek Kolejowy, priorytetem dla miasta jest przywrócenie przewozów pasażerskich na linii 356 relacji Poznań Wschód - Bydgoszcz (przez Wągrowiec i Kcynię). Obecnie prowadzony jest tam ruch pasażerski wyłącznie na części odcinków znajdujących się po stronie województwa wielkopolskiego. Na innych - infrastruktura jest w stanie rozkładu lub odbywają się przewozy towarowe. gość_4c7da - Profil
gość_4c7da
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie