Nie będzie kolei na lotnisko w Bydgoszczy

16 lutego 2017 07:00
12 komentarzy
Bydgoszcz nie planuje budowy linii kolejowej do portu lotniczego. Z wypowiedzi Marii Wasiak, wiceprezydenta miasta, wynika, że nie powstanie łącznica z Łęgnowa, bo analizy wykonalności wskazały, że linia przebiegałaby po terenach o małym potencjale ruchu osobowego.
Reklama
Według władz, budowa toru byłaby przede wszystkim nieopłacalna. Jak zauważa Wasiak - była minister infrastruktury i prezeska PKP - usytuowanie szlaku kolejowego miałoby tylko uzasadnienie z punktu widzenia przewozów towarowych, a nie, co najistotniejsze, pasażerskich.

Dla budowy łącznicy w 2010 r. zlecono stworzenie studium wykonalności, za które brytyjska firma Halcrow Group zainkasowała nieco ponad pół miliona złotych. Rozważano w nim wieloaspektowo wpływ wytyczenia i posadowienia nowej infrastruktury, na środowisko i tkankę miejską. Pierwotnie linia miała być dopełnieniem systemu szybkiej kolei metropolitalnej "BiT City" łączącej m.in. Bydgoszcz z Toruniem.

- Linia kolejowa między głównym dworcem kolejowym w Bydgoszczy a lotniskiem będzie przeznaczona wyłącznie do przewozów pasażerskich. Jest realizacją powszechnej obecnie w Europie tendencji, by do międzynarodowych lotnisk pasażerskich można było dotrzeć za pomocą kolei. Przybywający pociągiem pasażerowie wysiądą w terminalu przesiadkowym, połączonym wygodnie i pod dachem z terminalem dworca lotniczego - wyjaśniał w 2010 r. Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Budowa miała szansę na dofinansowanie ze środków unijnych. Obecnie, jak donosi portal Rynek Kolejowy, priorytetem dla miasta jest przywrócenie przewozów pasażerskich na linii 356 relacji Poznań Wschód - Bydgoszcz (przez Wągrowiec i Kcynię). Obecnie prowadzony jest tam ruch pasażerski wyłącznie na części odcinków znajdujących się po stronie województwa wielkopolskiego. Na innych - infrastruktura jest w stanie rozkładu lub odbywają się przewozy towarowe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c273d 2017-02-17 12:59   
gość_c273d - Profil gość_c273d
Glasgow i Weeze to połączenia sezonowe? A na plaże czy na narty? To są połączenia sezonowe od zeszłego roku i tylko dzięki nieudolności zarządu! Wcześniej latały przez cały rok. Czarterów też jest 6?
gość_cbd63 2017-02-17 12:50   
gość_cbd63 - Profil gość_cbd63
Spoko. Nie zrozumieliśmy sie i tyle. Przepraszam.

Siatka Ryana to 3 regularne, 2 sezony, Lufy to 1 regular i Mistral 1 sezon.
Czartery to sie okaże za 2 miechy ile zostanie.
gość_89b60 2017-02-17 12:34   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
gość_fc8a8: ten port to jedno wielkie nieporozumienie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy