5 zdjęć z... pałacu Lednice (Czechy)

1 stycznia 2017 11:00
1 komentarz
Nieco ponad 200 km od południowej granicy Polski, wśród winnic Moraw, turystów przyciąga pałac Lednice - neogotycka perła architektury otoczona przez jeden z największych w Europie parków.
Reklama
Pałac w Lednicach i otaczający go park to dziecko rodu Liechtensteinów. Otrzymali oni ten teren już w połowie XIII w. i zarządzali nim do nacjonalizacji po 1945 r. Od 1996 r. cały zespół pałacowo-parkowy jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

1. Neogotyckie zdobienia


Dzisiejszy wygląd zamku, do którego dojazd ze Śląska zajmuje niecałe trzy godziny autostradą, pochodzi z XIX w. Na bazie istniejących wcześniej zabudowań renesansowych i barokowych włodarze zamku dokonali wtedy przebudowy w stylu imitującym brytyjski neogotyk Tudorów. Zamek do dziś zachwyca misternymi ażurowymi zdobieniami i strzelistymi flankami.

2. Kwiaty


Choć sam zamek robi duże wrażenie, to zwłaszcza wiosną i latem jeszcze ciekawsze są otaczającego budynek ogrody. Były one projektowane przez kilka stuleci - ogrody założono pod koniec XVI w., a największe prze- i rozbudowy odbywały się pod koniec XVII w., na początku XIX w. i w połowie XIX w.

3. Oranżeria


W ogrodach wyróżnia się oranżeria z roślinami tropikalnymi, głównie palmami. Założono ją w połowie XIX w., a sam budynek jest zbudowany z metalu i podobnie jak sam pałac, ma neogotyckie zdobienia. W oranżerii (po przesadzeniu) rośnie jedna z najstarszych i największych na czeskiej ziemi roślin - sagowiec z gatunku Encephalartos altensteinii, którego wiek szacuje się na co najmniej 300 lat.

4. Minaret


Pałacowe ogrody w Lednicach to nie tylko kwiaty i mnóstwo zieleni. Między drzewami i jeziorami poukrywane są ciekawe obiekty - kopia rzymskiego akweduktu, liczne rzeźby, gloriety i zameczki. Wyróżnia się jednak zbudowany na przełomie XVIII i XIX w. minaret o wysokości 62 m. To do dziś jedyny prawdziwy minaret w Czechach, a także najwyższa tego typu budowla poza krajami islamskimi. Lednicki minaret to dziś miejsce romantycznych schadzek oraz zabaw dzieci.

5. Największy park w Europie


Ogrody pałacu w Lednicach stanowią część większego terenu parkowego zwanego Areałem Lednicko-Waltickim. Ma on powierzchnię niemal 300 km kw., jest w całości wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uchodzi za największy park krajobrazowy w Europie. W obrębie Areału, poza pałacami w Lednicach i Walticach, znajduje się mnóstwo sztucznych jezior, zamków i innych zabytków.

Przeczytaj także pozostałe materiały Pasażer Podróże z Czech:
fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

jjemiolo 2017-01-05 05:39   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Glownym czynnikiem zaliczenia zespolu Lednic na liste Swiatowego Dziedzictwa jest bardzo udane przeksztalcenie duzego obszaru bylego naturalnego krajobrazu doliny Dyji w krajobraz kulturowy (przetworzony przez czlowieka) ktory wyglada jak naturalny, czyli tak jak tzw. ogrody angielskie. Park jest naprawde fajny. Warte odwiedzenia sa tez pobliskie Valtice, zwlaszcza Valticke Pivnice.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy