Lublin: Unia chce zwrotu części dotacji

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
19 grudnia 2016 07:45
24 komentarzy
Komisja Europejska domaga się zwrotu części unijnego dofinansowania budowy portu lotniczego w Lublinie. Bruksela uważa, że lotnisko nie osiągnie zakładanych wskaźników oraz posiada zbyt szeroki pas startowy jak na potrzeby ruchu lokalnego.
Reklama

KE żąda zwrotu ok. 5 mln euro (ok. 23,7 mln zł) dofinansowania. Wcześniej Bruksela chciała zwrotu ponad 9 mln euro (ok. 40 mln zł), ale urzędowi marszałkowskiemu udało się obniżyć tę kwotę. Budowa lotniska pochłonęła w sumie 475 mln zł, z czego 124,96 mln zł dołożyła Bruksela. Oprócz tego 19,43 mln zł pokryto z budżetu państwa.

- Korekta finansowa jest wynikiem przewidywania, że do 2032 r. lotnisko nie osiągnie zakładanego wskaźnika liczby pasażerów – wyjaśnia cytowana przez "Rzeczpospolitą" Beata Górka, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego województwa.

Lotnisko nie zgadza się z tym argumentem i zaznacza, że Lublin rozwija się najdynamiczniej spośród wszystkich polskich portów lotniczych. W 2016 r. z portu skorzysta ok. 380 tys. pasażerów, czyli ok. 45 proc. więcej niż w 2015 r. Pierwotnie zakładano jednak, że w 2016 r. obsłużonych zostanie 430 tys. pasażerów. Na lotnisku stacjonuje obecnie jeden airbus A320 Wizz Aira, który jest największym przewoźnikiem w Lublinie. Oprócz tego na lotnisku jest obecny także Ryanair oraz sezonowo także Small Planet Airlines. Pod koniec października z portu wycofała się Lufthansa.

Komisja Europejska krytykuje jednak nie tylko zbyt wolny przyrost ruchu, ale też infrastrukturę. Według urzędników, lubelskie lotnisko ma zbyt szeroki pas startowy. Uważają oni, że droga o 45-metrowej szerokości dopuszcza obsługę dużych, szerokokadłubowych połączeń, tymczasem lotnisko ma być przeznaczone na loty krótko- i średniodystansowe.

Pasy o takiej samej szerokości mają też m.in. lotniska w Radomiu czy w Rzeszowie. Z tego drugiego faktycznie wykonywano w przeszłości rejsy transatlantyckie, ale pas jest o kilkaset metrów dłuższy od lubelskiego.

W porównaniu do reszty regionalnych portów w Polsce pas startowy w Świdniku faktycznie odstaje, ale na niekorzyść. Odprawiające mniejszą pasażerów lotniska w Bydgoszczy, Łodzi czy Olsztynie mają drogi startowe o szerokości 60 m. Nawet najmniejszy polski port w Babimoście koło Zielonej Góry posiada szerszy pas startowy. Lotniska te są jednak znacznie starsze, a dawniej na potrzeby wojskowe standardem były drogi o 60-metrowej szerokości.

W wyniku negocjacji z KE udało nam się obniżyć planowaną pierwotnie kwotę korekty z 40 na 23,66 mln zł. Nie składamy broni, jesteśmy gotowi do rozmów i merytorycznej obrony naszego stanowiska – mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Województwo negocjuje też możliwość przesunięcia dofinansowania na inną inwestycję - rozbudowę fragmentu drogi wojewódzkiej nr 808 z Kocka do Łukowa. Komisja Europejska niechętnie podchodzi jednak do takich zmian w trakcie realizacji projektu, a do tego krytykuje przenoszenie środków między inwestycjami w różnych gałęziach transportu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pablakiss 2016-12-22 14:07   
pablakiss - Profil pablakiss
Fakt ! Luz jest przykładem absurdu ,bo argumenty i roszczenia UE w tym przypadku są absurdalne i w żaden sposób są nie do zaakceptowania.Ten temat jest do podważenia w 100%
kinder 2016-12-22 13:58   
kinder - Profil kinder
Co by złego nie mówić o władzach LUZ, to nic nie przebije debilizmu unijnych wymogów do uzyskania dotacji efektem których terminal w Lublinie został zmniejszony i teraz po 4 latach od jego oddania trzeba robić rozbudowę.
LUZ powinno dostać odszkodowanie od Unii bo teraz są narażeni na dodatkowe koszty, które były by mniejsze, gdyby od razu można było wybudować obiekt stosownej przepustowości. I to pisze "sympatyk" z południa.
pablakiss 2016-12-22 13:54   
pablakiss - Profil pablakiss
@gość_9e7f6 - Niestety na Lubelszczyżnie ,nie rozróżniają sekty od biznesu .Wyssane z palca kłamliwe dane zarządu, doprowadziiły do absurdalnych pomówień fanatyków i wyznawców Luz ,oskarżając sąsiednie lotniska o kradzież paxów i kopanie dołków pod metropolią lotniczą zwaną Świdnik .
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama