×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Poznań: Lotnisko z sądowymi problemami


Poznański port lotniczy może przegrać znaczną ilość z toczących się w tej chwili 900 procesów o odszkodowanie za hałas wywołany przez operacje lotniska. Sąd Najwyższy oddalił dwie skargi kasacyjne lotniska Poznań Ławica.Procesy właścicieli nieruchomości przylegających do lotniska o odszkodowania z tytułu hałasu są następstwem wprowadzenia w 2012 r. w okolicy lotniska obszaru ograniczonego użytkowania. Z upływem czasu lotnisko przegrywało jeden proces za drugim - w lipcu tego roku było to 71 procesów, a obecnie, jak informuje poznańska "Gazeta Wyborcza", w sprawie zapadło już 129 prawomocnych wyroków, wszystkie niekorzystne dla lotniska. 

Co więcej, zwiększeniu ulegają tytuły odszkodowań - do sierpnia tego roku zasądzane były głównie odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości z powodu hałasu. Od tego lata sąd uwzględnił także w sumie odszkodowania trudniejsze do oszacowania koszty wyciszenia mieszkania.

Przedstawiciele Ławicy nie dążyli do ugody z mieszkańcami. Lotnisko twierdziło, że wiele z pozwów jest bezpodstawnych - osoby, które wprowadzały się w okolice Ławicy 10-15 lat temu kupowały domy tanio właśnie ze względu na bliskość portu lotniczego, dlatego nie można w ich przypadku mówić o utracie wartości. Dodatkowo Ławica kwestionowała metody wyliczeń spadków cen nieruchomości. Jak argumentował wiceprezes lotnisk, Grzegorz Bykowski, sądy opierają się na nierzetelnych opiniach biegłych. 

Sąd apelacyjny w swoich wyrokach nie podzielał argumentacji lotniska, ale władze portu lotniczego upatrywały szansy na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie w skargach kasacyjnych do Sądu Najwyższego. Jednak w zeszłym tygodniu ten organ oddalił skargi na posiedzeniu niejawnym. 

W wywiadzie dla "Głosu Wielkopolskiego” udzielonym wcześniej w tym roku, Bykowski przyznał, że wartość wszystkich pozwów sięgają nawet 130 mln zł.gość_a360b - Profil
gość_a360b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie