Poznań: Lotnisko z sądowymi problemami

29 listopada 2016 07:30
9 komentarzy
Poznański port lotniczy może przegrać znaczną ilość z toczących się w tej chwili 900 procesów o odszkodowanie za hałas wywołany przez operacje lotniska. Sąd Najwyższy oddalił dwie skargi kasacyjne lotniska Poznań Ławica.
Reklama
Procesy właścicieli nieruchomości przylegających do lotniska o odszkodowania z tytułu hałasu są następstwem wprowadzenia w 2012 r. w okolicy lotniska obszaru ograniczonego użytkowania. Z upływem czasu lotnisko przegrywało jeden proces za drugim - w lipcu tego roku było to 71 procesów, a obecnie, jak informuje poznańska "Gazeta Wyborcza", w sprawie zapadło już 129 prawomocnych wyroków, wszystkie niekorzystne dla lotniska.

Co więcej, zwiększeniu ulegają tytuły odszkodowań - do sierpnia tego roku zasądzane były głównie odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości z powodu hałasu. Od tego lata sąd uwzględnił także w sumie odszkodowania trudniejsze do oszacowania koszty wyciszenia mieszkania.

Przedstawiciele Ławicy nie dążyli do ugody z mieszkańcami. Lotnisko twierdziło, że wiele z pozwów jest bezpodstawnych - osoby, które wprowadzały się w okolice Ławicy 10-15 lat temu kupowały domy tanio właśnie ze względu na bliskość portu lotniczego, dlatego nie można w ich przypadku mówić o utracie wartości. Dodatkowo Ławica kwestionowała metody wyliczeń spadków cen nieruchomości. Jak argumentował wiceprezes lotnisk, Grzegorz Bykowski, sądy opierają się na nierzetelnych opiniach biegłych.

Sąd apelacyjny w swoich wyrokach nie podzielał argumentacji lotniska, ale władze portu lotniczego upatrywały szansy na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie w skargach kasacyjnych do Sądu Najwyższego. Jednak w zeszłym tygodniu ten organ oddalił skargi na posiedzeniu niejawnym.

W wywiadzie dla "Głosu Wielkopolskiego” udzielonym wcześniej w tym roku, Bykowski przyznał, że wartość wszystkich pozwów sięgają nawet 130 mln zł.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_37faa 2016-11-29 18:27   
gość_37faa - Profil gość_37faa
Nie wiem nie znam się na prawie ale może by to zgłosić musieli do Trybunału Konstytucyjnego albo gdzieś? Przecież jak można się na coś skarzyć, na coś co tu już było zanim się przyszło i jeszcze z tym wygrać. Koledzy w komentarzach dobrze napisali: przydałaby się na to jakaś ustawa! Poznańska Lawica zamiast inwestować to musi płacić odszkodowania.
gość_39c5b 2016-11-29 16:00   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
Nie głupkowate prawo tylko Zarządzający, który nie ogarnął i dalej chyba nie ogarnia decyzji środowiskowej. WAW negocjuje, bada, sprawdza, analizuje. Przy dużo większym ruchu i znacznie większym hałasie ruch jest niezły. POZ zachowuje się jakby zostało zaskoczone decyzją. Gdzie był zarząd, gdzie specjaliści od tych spraw? Jak można było pozwolić na tak bzdurną decyzję?
banan86 2016-11-29 14:02   
banan86 - Profil banan86
No i właśnie o to chodzi - problem trzeba rozwiązać ustawowo. Ale do tego musiałaby być chęć wśród wspaniałych wybrańców naszego narodu by przegłosować nową ustawę, jednocześnie nie stworzyć kolejnego bubla prawnego
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy