Poznań: kolejne odszkodowanie za hałas

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
12 sierpnia 2016 15:23
13 komentarzy
Władze poznańskiej Ławicy przegrały kolejny proces o wypłatę odszkodowania za lotniskowy hałas. Tym razem będą musiały zapłacić jednej z rodzin około 80 tys. złotych. Według lokalnych mediów to nie koniec odszkodowań.
Reklama

To już kolejny wyrok zasądzony na niekorzyść portu lotniczego w Ławicy, odkąd w 2012 r. w okolicy lotniska wprowadzono obszar ograniczonego użytkowania. Do tej pory najwyższe odszkodowania wynosiły ponad 180 tys. złotych.

Najnowszy wyrok, pomimo że suma zasądzona na rzecz skarżących nie jest najwyższa w historii sporów z lotniskiem, jest precedensowy. Do tej pory zasądzane były głównie odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości z powodu hałasu. Tym razem sąd uwzględnił także w sumie odszkodowania trudniejsze do oszacowania koszty wyciszenia mieszkania.

Zdaniem "Głosu Wielkopolskiego" to nie koniec odszkodowań - jesienią tego roku można się spodziewać fali wyroków nakazujących Ławicy wypłatę pieniędzy okolicznym mieszkańcom właśnie na wyciszenie domów.

Szacunkowa wysokość wszystkich pozwów wynosi nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Przedstawiciele Ławicy nie dążyli jednak do ugody z mieszkańcami. Zamiast tego pełnomocnicy poznańskiego lotniska starali podważać opinie biegłych akustyków. Jednak Sąd Apelacyjny odrzucił odwołanie Ławicy od rzekomo błędnej metodologii obliczeń zastosowaną przez biegłego sądowego i utrzymał wyrok zasądzający na rzecz mieszkańców.

W niedawnym wywiadzie dla "Głosu Wielkopolskiego" Grzegorz Bykowski, wiceprezes lotniska w Poznaniu, przyznał, że wszystkie pozwy sięgają nawet 130 mln zł odszkodowań. Lotnisko twierdzi jednak, że wiele z nich jest bezpodstawnych - osoby, które wprowadzały się w okolice Ławicy 10-15 lat temu kupowały domy tanio właśnie ze względu na bliskość portu lotniczego. Dlatego nie można w ich przypadku mówić o utracie wartości. Ławica nadal zamierza kwestionować metody wyliczeń spadków cen nieruchomości.

W 2015 r. spółka zarządzająca lotniskiem w Poznaniu straciła netto niemal 3 mln zł, w 2014 r. - zarobiła netto prawie 200 tys. zł. Przychody w 2015 r. wyniosły 57,1 mln zł wobec 53,4 mln rok wcześniej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-09-03 13:01   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
W Krakowie 118 pozwów na kwotę 18,5 mln a w Warszawie 1,5 tys spraw . Najwyższe odszkodowanie o które walczy się w WAW to ponad milion złotych. zobacz link
gość_cd8aa 2016-08-22 12:01   
gość_cd8aa - Profil gość_cd8aa
Sprawa wygląda tak, że nastąpiły zmiany w prawie (ustawa), która pozwoliła na domaganie się odszkodowań i właśnie taką zmianę skrzętnie wykorzystują prawnicy, którzy zarabiają kupę kasy reprezentując mieszkańców, którzy pewnie sami z siebie by nie protestowali. A gdy jest opcja wygrania w sądzie praktycznie za nic kilkudziesięciu tysięcy złotych, to tylko głupi nie skorzysta.
adam7691 2016-08-16 20:42   
adam7691 - Profil adam7691
gość_2e429: nie o świętą krowę tutaj chodzi,
jeżeli prowadzisz działalność od 50 lat, ktoś kupuje działkę obok Twojego płotu i mówi że musisz zamknąć zakład bo mu przeszkadza, to sądzisz, ze on ma rację.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama