Gatwick z rekordowymi wynikami finansowymi

28 listopada 2016 06:30
Spółka Gatwick Airport, zarządzająca lotniskiem Londyn-Gatwick, w okresie od kwietnia do września 2016 r. odnotowała wzrost zysku EBITDA o niemal 10 proc. i 8-proc. zwyżkę przychodów.
Reklama
Przychody firmy wzrosły o 8,1 proc. do 445,2 mln funtów. To głównie efekt wzrostu ruchu lotniczego - posiadające tylko jeden pas startowy lotnisko Gatwick obsłużyło w pierwszym półroczu roku rozliczeniowego 2016-17 25 mln pasażerów, o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Lipiec i sierpień br. były najbardziej ruchliwymi miesiącami w historii spółki - odprawiono wtedy odpowiednio 4,6 i 4,8 mln podróżnych.

Wzrost napędzały trasy dalekodystansowe, na których liczba pasażerów zwiększyła się o 21 proc. Na trasach tylko do i z Ameryki Północnej wzrost wyniósł 40 proc., głównie dzięki nowym połączeniom WestJet i Norwegiana. Dobry popyt był też na trasy krajowe, gdzie liczba pasażerów wzrosła o 7 proc.

Dzięki rygorystycznej kontroli kosztów Gatwick zanotowało wzrost wyniku operacyjnego EBITDA o 9,8 proc. do 264,5 mln funtów. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 116 mln funtów.

Aby sprostać dalszemu wzrostowi ruchu, Gatwick prowadzi obecnie duży, pięcioletni program inwestycyjny warty 250 mln funtów. Obejmuje on m.in. rozbudowę stref handlowych obydwu terminali, poprawę połączenia terminali z siecią kolejową, budowę dodatkowych parkingów oraz korekty operacyjne na płycie lotniska, które zwiększają przepustowość portu lotniczego.

W styczniu planowane są też zmiany terminali, z których korzystają najwięksi przewoźnicy. Ma to usprawnić obsługę pasażerów. British Airways przeniesie się do terminala południowego, a Virgin Airways - do północnego. Z kolei easyJet, obecnie korzystający z obydwu terminali, skonsoliduje swoje działania w północnym.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy