×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gatwick z rekordowymi wynikami finansowymi


Spółka Gatwick Airport, zarządzająca lotniskiem Londyn-Gatwick, w okresie od kwietnia do września 2016 r. odnotowała wzrost zysku EBITDA o niemal 10 proc. i 8-proc. zwyżkę przychodów.

Przychody firmy wzrosły o 8,1 proc. do 445,2 mln funtów. To głównie efekt wzrostu ruchu lotniczego - posiadające tylko jeden pas startowy lotnisko Gatwick obsłużyło w pierwszym półroczu roku rozliczeniowego 2016-17 25 mln pasażerów, o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Lipiec i sierpień br. były najbardziej ruchliwymi miesiącami w historii spółki - odprawiono wtedy odpowiednio 4,6 i 4,8 mln podróżnych.

Wzrost napędzały trasy dalekodystansowe, na których liczba pasażerów zwiększyła się o 21 proc. Na trasach tylko do i z Ameryki Północnej wzrost wyniósł 40 proc., głównie dzięki nowym połączeniom WestJet i Norwegiana. Dobry popyt był też na trasy krajowe, gdzie liczba pasażerów wzrosła o 7 proc. 

Dzięki rygorystycznej kontroli kosztów Gatwick zanotowało wzrost wyniku operacyjnego EBITDA o 9,8 proc. do 264,5 mln funtów. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 116 mln funtów. 

Aby sprostać dalszemu wzrostowi ruchu, Gatwick prowadzi obecnie duży, pięcioletni program inwestycyjny warty 250 mln funtów. Obejmuje on m.in. rozbudowę stref handlowych obydwu terminali, poprawę połączenia terminali z siecią kolejową, budowę dodatkowych parkingów oraz korekty operacyjne na płycie lotniska, które zwiększają przepustowość portu lotniczego. 

W styczniu planowane są też zmiany terminali, z których korzystają najwięksi przewoźnicy. Ma to usprawnić obsługę pasażerów. British Airways przeniesie się do terminala południowego, a Virgin Airways - do północnego. Z kolei easyJet, obecnie korzystający z obydwu terminali, skonsoliduje swoje działania w północnym.gość_2e5b3 - Profil
gość_2e5b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie