Innowacje technologiczne, które ułatwią przyszłe podróże

17 października 2016 12:13
Zastosowanie aplikacji mobilnych, wirtualnej rzeczywistości, danych biometrycznych czy robotów - nad tymi działaniami zastanawiają się linie lotnicze w poszukiwaniu sposobu zapewnienia pasażerom wygodniejszej podróży.
Reklama
Z pytaniem, jak będzie wyglądała podróż przyszłości zwróciła się do linii lotniczych organizacja SITA, przygotowując po raz pierwszy ankietę Airline IT Trends Survey. SITA, czyli Société Internationale de Télécommunications Aéronautiques to organizacja założona w 1949 przez 11 linii lotniczych, zajmująca się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych oraz IT dla branży lotniczej. Obecnie SITA zapewnia swoje usługi 430 swoim członkom oraz 2,8 tys klientom na świecie, stanowiącym 90 procent światowego biznesu lotniczego.

Wyniki Airline IT Trends Survey 2016 wskazują, że linie lotnicze pragną zastosować nowoczesne technologie na każdym z etapów podróży.

Technologią, której stosowanie zapowiada najwięcej linii lotniczych jest technologia aplikacji mobilnych, dostępnych do ściągnięcia na smartfony oraz inne urządzenia mobilne. 86 procent linii lotniczych zapowiada, że w przeciągu najbliższych trzech lat umożliwi rezerwację biletów w oparciu o tę technologię. Już za trzy lata 91 procent linii lotniczych umożliwi boarding z użyciem elektronicznych kart pokładowych wyświetlanych na ekranie smartfona, a w przeciągu tego samego czasu 71 procent przewoźników zaoferuje możliwość informowania poprzez aplikację mobilną w czasie rzeczywistym o tym, gdzie w danym momencie znajduje się nasz bagaż.

Jak informują wyniki ankiety, sporo linii lotniczych zainteresowanych jest zastosowaniem technologii bazujących na wykorzystaniu danych biometrycznych pasażerów przy odprawie - 41 procent linii zapowiedziało, że w przeciągu najbliższych 10 lat będzie prowadziło próby zastosowania tej technologii. Mniejszym zainteresowaniem ze strony linii cieszy się zastosowanie robotów przy procesie nadawania bagaży - jedynie 14 procent respondentów wskazało, że będzie prowadzić badania nad zastosowaniem tej technologii w przeciągu najbliższych 10 lat.

Linie lotnicze będą starały się zadbać o nasz czas na lotnisku, jaki spędzamy pomiędzy procesem check-in a wejściem na pokład. 38 procent linii lotniczych w ciągu najbliższych 10 lat będzie się starało zaoferować usługi dostępne na wearables czyli urządzenia lub gadżety, które możemy nosić na sobie, takie jak inteligentne zegarki smartwatch. Usługi te pomogą nam lepiej zagospodarować czas przed boardingiem i pomogą nam odszukać drogę do naszej bramki.

Istnieje spora szansa, że atrakcyjniejszy stanie się także czas, jaki spędzamy na pokładzie - 24 procent linii lotniczych zapowiada, że w ciągu najbliższych 10 lat postara się wdrożyć dla pasażerów usługę wirtualnej rzeczywistości.

Jak wynika z ankiety, w przyszłości możemy liczyć w pierwszej kolejności na rozwój zastosowania technologii, które już teraz obecne są w naszych podróżach i których wprowadzenie wiąże się z najmniejszymi kosztami dla linii lotniczych - najlepszych tego przykładem jest rozwój zastosowania technologii aplikacji mobilnych. Przewoźnicy najmniej zainteresowani są inwestowaniem w technologie wymagające sporego nakładu finansowego, takich jak roboty czy maszyny do nadawania bagażów. Dla pasażerów może to oznaczać, że o ile możemy liczyć na ułatwienia w innych etapach podróży, to nadawanie bagażu rejestrowanego ciągle pozostanie czasochłonnym procesem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy