Samoloty Qatar Airways nie zginą

30 września 2016 21:06
Linie Qatar Airways zostały pierwszym klientem rozwiązania GlobalBeacon, które spełnia standardy Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w zakresie Światowego Lotniczego Systemu Sygnałów Alarmowych (GADSS).
Reklama
Dzięki temu rozwiązaniu do 2018 r. wszystkie samoloty katarskiego przewoźnika będą na bieżąco monitorowane i śledzone. Niezależnie od ich położenia, ewentualnych awarii technicznych czy działań załogi lub intruzów, samolot nie zniknie z radarów. Technologię GlobalBeacon dostarczą firmy Aireon i FlightAware. Będzie ona działała w oparciu o system ADS-B.

FlightAware dostarczy technologię identyfikującą samolot (w tym jego trasę, wysokość, spodziewany czas lądowania), a Aireon zajmie się technologią satelitarną. System ruszy w 2018 r., po instalacji na orbicie łącznie 66 satelitów Iridium NEXT

- Qatar Airways są liderem w biznesie lotniczym i ich proaktywne podejście do wdrażania norm GADSS podkreśla tę rolę - zaznaczył Don Thoma, prezes Aireona.


- Jako jedna z najszybciej rosnących linii lotniczych na świecie cały czas zmieniamy się, aby sprostać potrzebom pasażerów. System GlobalBeacon płynnie zintegruje się z naszą istniejącą technologią Total Operations System, która spełnia standardy ICAO. Dodatkowo wzmocni to nasz system zarządzania flotą dzięki informacjom spływającym w każdej minucie - dodał Akbar Al Baker, prezes Qatar Airways.

Standardy GADSS zostały ogłoszone w marcu 2016 r. m.in. w reakcji na zaginięcie boeinga 777 linii Malaysian Airlines obsługującego rejs MH370. ICAO chce, aby samoloty były lokalizowane przez automatyczne systemy co 15 min podczas normalnego lotu. W przypadku jakichkolwiek problemów, częstotliwość raportowania ma wzrosnąć do raz na minutę. W informacji prasowej podkreślone, że normy te mają być obowiązkowe od 2021 r., ale GlobalBeacon już w 2018 r. znacznie je przekroczy.

Poza wymogami dotyczącymi lokalizowania samolotu, standard GADSS obejmuje także wymóg natychmiastowego przekazywania informacji o nieregularnościach niezależnie od strefy przestrzeni powietrznej, w której znajduje się samolot. Sygnał o nieregularnościach może zostać zgłoszony przez pilotów, ale także automatycznie w przypadku wykrycia usterki systemów lub nawet zdalnie przez pracowników operacyjnych na ziemi. Pozwoli to też na obniżenie kosztów operacyjnych m.in. poprzez lepsze zarządzania trasami lotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy