×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Koniec resortu skarbu. Co z LOT-em?


Do końca roku parlament ma przyjąć ustawę likwidującą Ministerstwo Skarbu Państwa. Resort przestanie istnieć najpóźniej do końca I kwartału 2017 r. - zapowiedziała premier Beata Szydło. Nadzór nad LOT-em zapewne przejmie minister infrastruktury.


Likwidacja resortu skarbu była jedną z wyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Plan przygotował były już minister Dawid Jackiewicz - po złożeniu dokładnego planu likwidacji resortu wraz z projektami odpowiednich ustaw został on odwołany. Premier Szydło chwaliła Jackiewicza, ale jego notowania spadły w związku z prowadzoną przez niego polityką kadrową. W wielu spółkach do zarządów i rad nadzorczych trafiły osoby powiązane towarzysko z Jackiewiczem i Adamem Hofmanem, byłym rzecznikiem PiS i przyjacielem Jackiewicza.

Ostatnie kilka miesięcy działalności resortu skarbu ma nadzorować szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Premier nie powołała nowego ministra skarbu. 

Jednym z zadań MSP był nadzór nad firmami państwowymi, w tym LOT-em. 

Po likwidacji resortu prawdopodobnie powstanie spółka lub holding, która przejmie tę rolę. Co prawda formalny nadzór nad nią będzie miał premier, ale zapewne merytorycznie poszczególne spółki będą nadzorowały inne resorty - Ministerstwo Rozwoju, Infrastruktury, Gospodarki Morskiej i inne. 

LOT niemal na pewno będzie podlegał Ministerstwu Infrastruktury, które już dziś nadzoruje m.in. Porty Lotnicze i przedsiębiorstwa kolejowe. 

Rozdzielenie nadzoru nad LOT-em i Portami Lotniczymi było często krytykowane przez branżę i utrudniało koordynację działań obydwu podmiotów. 

Dymisja ministra skarbu nie powinna zachwiać pozycją Rafała Milczarskiego, prezesa LOT-u. Co prawda wywodzi się on ze środowiska republikańskiego, podobnie jak Dawid Jackiewicz, ale nie jest z nim blisko związany. Do tego notowania Milczarskiego w partii władzy są dobre, jego strategia została przyjęta z aprobatą, brakuje też innych silnych kandydatów do zarządzania trudną spółką.gość_d528f - Profil
gość_d528f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie