×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Zbliża się koniec pasażerskich JumboJetów w Cathay


Jeszcze tylko przez parę tygodni linia Cathay Pacific będzie latała boeingami 747-400, czyli słynnymi JumboJetami. Przewoźnik potwierdził, że ostatni lot tego typu samolotu z pasażerami w jego barwach odbędzie się 1 października.


Ostatni lot boeinga 747-400 będzie wykonany na trasie z portu lotniczego Tokio Haneda do Hongkongu. Lot CX543 wystartuje z tokijskiego lotniska o godzinie 10:35 rano czasu lokalnego i wyląduje w Hongkongu o godzinie 14:10, kończąc historię służby tego modelu we flocie pasażerskiej przewoźnika.

Linie Cathay Pacific nabyły pierwszego jumbo-jeta w 1979 r. 16 lipca 1980 r. boeing 747 w barwach przewoźnika zainaugurował operacje pasażerskie lotem z Hongkongu do Londynu Heathrow. Przez wiele lat obraz samolotu boeing 747 w barwach linii podchodzącego do lądowania na nieistniejący już port lotniczy Kai Tak tuż nad domami dzielnicy Kawloon był jedną z wizytówek Hongkongu. Łącznie we flocie przewoźnika służyły pasażerskie boeingi 747 w wersji -200, -300 oraz -400.


Zakończenie operacji pasażerskich boeinga 747 nie oznacza, że nie zobaczymy już tego typu samolotu w barwach Cathay Pacific. We flocie Cathay Pacific Cargo lata łącznie 21 maszyn Boeing 747, w tym 14 sztuk najnowszego modelu boeing 747-8F. 

JumboJety w ostatnich latach zniknęły z flot linii m.in. ANA, JAL Japan Airlines, Malaysia Airlines, Philippine Airlines czy Singapore Airlines. W tym roku, korzystając z niskich cen paliw, linie Malaysia Airlines planowały przywrócić samolot Boeing 747-400 do służby - maszyna otrzymała nawet malowanie retro przewoźnika, ostatecznie jednak samolot nie wrócił do siatki lotów. 

fot. Dominik Sipinski


gość_7c147 - Profil
gość_7c147
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie