35 lat służby samolotów BAe 146 i Avro RJ

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
06 września 2016 10:11
Pierwszy samolot BAe 146 wzbił się w powietrze 3 września 1981 r. z lotniska Hatfield w Wielkiej Brytanii. Samolot i jego udoskonalony następca znany jako Avro RJ pozostają najpopularniejszym modelem odrzutowca pasażerskiego produkowanym w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Regionalny samolot jest łatwo rozpoznawalny z uwagi na to, że jest maszyną górnopłatową napędzaną czterema silnikami odrzutowymi Avco Lycoming ALF 502 umieszczonymi na pylonach pod skrzydłami.

W chwili debiutu maszyna nazywana była whisperjet, bo była bardzo cicha w porównaniu do innych samolotów dostępnych na rynku. Niski poziom hałasu jest do tej pory zaletą Avro RJ - samoloty tego typu mogą jako jedyne startować i lądować podczas godzin nocnych w Sydney. Innymi zaletami Avro RJ jest możliwość podchodzenia do lądowania pod stromym kątem, co umożliwia operacje z portów lotniczych w centrach miast, takich jak London City Airport.


Łącznie zbudowano 394 samoloty tej rodziny. Ostatni z nich zjechał z linii produkcyjnej w listopadzie 2003 r. W tej chwili użytkowanych jest około 220 maszyn. Za sprawą programu Avro RJ Life Extension Programme mają latać jeszcze długo.

BAe 146 znalazł inne zastosowania niż tylko przewóz pasażerów. W użyciu są warianty BAe 146QT (quiet trader) - samolot do przewozu cargo, pozwalający na loty w portach lotniczych, gdzie istnieją ścisłe limity hałasu, lub na operacje nocne. Innym popularnym wariantem zwiększającym elastyczność operacyjną jest wariant BAe 146-200QC (quick change) pozwalający na szybką zmianę wersji do przewozu pasażerów na wersję cargo o ładowności 10 ton. Istnieją też wersje BAe 146 oraz Avro RJ pełniące rolą samolotów gaszących pożary.

Ostatnio producent BAE Systems Regional Aircraft ogłosił, że planuje uruchomienie programu przerabiania pasażerskich wersji Avro RJ na wersje cargo. Avro RJ w wersji cargo dysponowałby ładunkiem 14 ton.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama