PAŻP wspiera Ukrainę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 sierpnia 2016 19:09
Na Ukrainę na rozmowy o strategicznym partnerstwie poleciała szefowa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, dyrektorem Ukrainian State Air Traffic Services Enterprise, Dmytro Babeichukiem rozmawiała o współpracy operacyjno-technicznej obu instytucji.
Reklama

Szefowie obu agencji uroczyście otworzyli też lwowskie Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym, wyposażone w nowy system zarządzania tym ruchem - Roksolana.

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Magdalena Jaworska oraz dyrektor Ukrainian State Air Traffic Services Enterprise, Dmitro Babejczuk spotkali się w piątek (26.08) we Lwowie.

- Z dużą przyjemnością przyjęłam zaproszenie na otwarcie miejsca tak istotnego dla zarządzania przestrzenią powietrzną naszych sąsiadów, ważnego partnera PAŻP. To, co się dzieje w sąsiedniej przestrzeni powietrznej jest dla nas bardzo ważne. Synergia naszych działań sprzyja bowiem poprawie pojemności przestrzeni powietrznej w regionie -powiedziała Magdalena Jaworska podczas uroczystości.

W nowym lwowskim centrum ATC Jaworska i Babejczuk odbyli także dwustronne spotkanie poświęcone współpracy operacyjno-technicznej obu instytucji. Najistotniejszą kwestią, nad którą obecnie pracują agencje, to włączenie struktur przestrzeni powietrznej Ukrainy do wspólnego projektu Free Route Airspace dla Bałtyckiego FAB-u, w skład którego oprócz Polski wchodzi także Litwa.

- Jest duża szansa na rozszerzenie projektu o Ukrainę oraz sąsiadujące z Bałtyckim FAB kraje, co jest dla nas ważne, gdyż jesteśmy strategicznymi partnerami w tym regionie. Będzie to niewątpliwy sukces PAŻP, który od miesięcy jest zaangażowany w ten proces - dodała Jaworska.

Podczas spotkania szefowie obu agencji lotniczych rozmawiali też o przystosowaniu systemów ATM do wprowadzenia transgranicznego FRA (Free Route Airspace - możliwość lotów swobodnych) oraz stworzeniu regionalnego narzędzia do synchronizacji częstotliwości i sektoryzacji (FRASE), co pozwoli na bardziej płynne zarządzanie ruchem lotniczym, zmniejszanie opóźnień, skrócenie tras przelotu, a przez to minimalizację obciążeń dla środowiska naturalnego. System FRASE będzie zintegrowany z systemem ATM i umożliwi import i eksport danych z dwóch różnych źródeł.

Dwudniowe spotkanie we Lwowie jest także elementem realizacji działań PAŻP w ramach europejskiego Programu SESAR, związanego z modernizacją infrastruktury zarządzania ruchem lotniczym w Europie. Ich celem jest m.in. likwidacja luk inwestycyjnych zidentyfikowanych w Deployment Programme, opracowanym przez SESAR Deployment Managera, nie ograniczając jedynie do przestrzeni Unii Europejskiej, ale rozszerzając projekty SESAR na potoki ruchu lotniczego w przestrzeni Ukrainy. Oznacza to m.in. zaproszenie ukraińskiej kontroli ruchu lotniczego do wspólnych działań w programie wdrożeniowym SESAR.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama