Pan Jianfeng ozdobił terminal w Helsinkach

29 sierpnia 2016 10:52
Na szybach w terminalu lotniska w Helsinkach pojawiły się artystyczne chińskie kaligrafie - to efekt pracy jednego z najbardziej znanych artystów z tego kraju, Pan Jianfenga.
Reklama
Poza kaligrafią na szybach w terminalu (przy gate'ach 34-35) Pan Jianfeng stworzył również serię plakatów promujących helsińskie lotnisko wśród pasażerów z Chin.

Helsinki i stacjonujący tam Finnair pozycjonują się jako jeden z najważniejszych hubów pomiędzy Europą a Chinami. W ubiegłym roku z lotniska skorzystało ok. 300 tys. Chińczyków, o ok. 50 proc. więcej niż rok temu. Lotnisko łącznie odprawiło 16,4 mln podróżnych w 2015 r. Helsinki obecnie posiadają pięć bezpośrednich tras do Chin.

Władze lotniska podkreślają, że kaligrafia i plakaty Pan Jianfenga będą wizualnie atrakcyjne również dla osób nie znających chińskiego alfabetu. Napisy na szybach są oparte o poemat chińskiego poety Guo Moruo, który opiewa Finlandię jako krainę tysiąca jezior.

Pan Jianfeng już wcześniej wykonywał projekty w Finlandii i jest mocno związany z tym krajem. Poza domem w Szanghaju ma również posiadłość w Parvoo w Finlandii. Pan tłumaczy, że w swojej sztuce chciał przekazać piękno fińskiej natury oraz unikalny charakter tego kraju, znany jako sisu - to cecha łącząca zadziorność, niezłomność, siłę, wewnętrzny spokój.

Pan Jianfeng jest niezależnym artystą, założycielem studia projektowego SHTYPE. Pracuje jako projektant, zajmuje się grafiką i typografią. Pracował m.in. dla Nike, Coca-Coli i WWF.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy