IAG wyraźnie poprawił wyniki finansowe

31 lipca 2016 08:30
2 komentarze
Koncern International Airlines Group zanotował w I półroczu br. zysk netto w wysokości 554 mln euro, o 67 proc. więcej niż rok temu. Przychody grupy wzrosły o 4,1 proc. do 10,78 mld euro.
Reklama
IAG, w skład którego wchodzą linie British Airways, Iberia, Aer Lingus i Vueling, w okresie od stycznia do czerwca br. uzyskał 9,54 mld euro przychodów z przewozów pasażerów - to o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem. Wynik operacyjny koncernu poprawił się o 42,2 proc. do 789 mln euro.

Linia British Airways odnotowała przychody w wysokości 7,11 mld euro, Iberia - 2,13 mld, Vueling - 857 mln, a Aer Lingus - 787 mln. Wyniki operacyjne poszczególnych linii wyniosły odpowiednio 682 mln euro, -6 mln, -54 mln i 42 mln. Utrzymał się zatem taki sam trend jak w I półroczu 2015 r., gdy rentowne na poziomie operacyjne były jedynie BA i Aer Lingus.

Koszty operacyjne grupy wzrosły o 2,7 proc. do niemal dokładnie miliarda euro. Największą pozycją kosztową były wydatki na paliwo i opłaty za emisję. Na ten cel IAG przeznaczył 2,44 mld euro, o 18,7 proc. mniej niż przed rokiem. Wzrosły za to wydatki na koszty pracy - o 6 proc. do 2,42 mld euro. Dużym wydatkiem były jeszcze opłaty za handling i obsługę naziemną. IAG wydał na ten cel 1,3 mld euro, o 11,7 proc. więcej niż w I półroczu 2015 r.

Poprawa wyników finansowych była związana m.in. ze wzrostem przewozów. IAG zwiększył oferowanie (według wskaźnika ASK) o 12,3 proc., liczba pasażerów wzrosła o 20,8 proc. do 46,77 mln, a średnie wypełnienie poprawiło się o 0,7 pkt. proc. do 80 proc.

Jednak rosnąca konkurencja i wojna cenowa z przewoźnikami niskokosztowymi, napędzana niskimi cenami paliw, doprowadziła do pogorszenia wyników jednostkowych. Przychód jednostkowy spadł o 7,2 proc. do 6,67 centa, a yield o 8 proc. do 8,35 centa. Koszt jednostkowy (CASK) zmalał o 8,5 proc. do 7,05 centa - było to możliwe dzięki obniżeniu jednostkowych wydatków na paliwo aż o 27,6 proc. przy zachowaniu kosztów pozapaliwowych na dokładnie takim samym poziomie jak rok temu.

Mimo dużych wydatków inwestycyjnych, na koniec czerwca IAG miał do dyspozycji 705 mln euro w gotówce więcej niż na koniec 2015 r.

IAG w komunikacie prasowym podkreślił, że negatywny wpływ na wyniki miała niepewność związana z referendum w sprawie Brexitu i jego rezultatem. Do tego koncern ucierpiał w wyniku licznych strajków oraz niekorzystnych wahań walutowych, w tym dewaluacji nigeryjskiej nairy. Niskie ceny paliw tylko częściowo skompensowały niekorzystny wpływ tych zjawisk.

Ekspozycja IAG-u na niepewność związaną ze skutkami Brexitu jest tym większa, że w I półroczu 2016 r. 3,85 mld euro przychodów - a zatem ok. jednej trzeciej wszystkich - pochodziło ze sprzedaży na rynku brytyjskim. Koncern zwraca uwagę, że osłabienie brytyjskiej waluty oraz pogorszenie nastrojów ekonomicznych na Wyspach mają szczególnie negatywny wpływ na sprzedaż produktów premium.

Szczegółowe wyniki finansowe koncernu są dostępne na stronie internetowej IAG.

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-08-01 13:48   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Cala trójka europejskich grup lotniczych przedstawiła korekty wyników finansowych z których wynika że tegoroczne plany nie zostaną wykonane . Do tego w IAG chyba na razie odłożyli temat zakupu Finnair a LH wstrzymała proces wykupu Brussels Airlines ( dla tej linii to kłopot bo ma spore straty po zamachach ) jak i pewnie SAS też pod jej skrzydła nie wpadnie. . Alitalia już nie jest zainteresowana Air Maltą . Czyli rok fuzji będzie rokiem bez przejęć . A tak pięknie się zapowiadało. Widać że wiele linii złapało zadyszkę.
lysypiotr76 2016-07-31 16:21   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
IAG ma zdecydowanie najlepszą sytuację z trzech europejskich grup lotniczych. Jestem ciekaw czy Brexit wpłynie na ich sytuację finansową ( wahania kursu funta ) . I czy w końcu zdecydują o kolejnych przejęciach ( Finnair ).Pozostałe dwie mają problemy które mogą jeszcze pogorszyć ich sytuację na ich macierzystych rynkach . Zarówno w Niemczech jak i we Francji zaczyna ekspansją FR . AF ma kłopoty również w trzymaniu kosztów w firmie ( 50 % lotów interkontynentalnych nie przynosi zysków !!! ) oraz nieuregulowane relacje z załogą ( stąd częste strajki ) . LH podpisał ostatnio porozumienie z załogą .Jednak musi teraz nadrobić stracony czas . Te ostatnie ruchy choćby próba przejęcia części tras AB ma wyprzedzić ewentualne kroki FR który w Niemczech zaczyna rozpychać się na prawo i lewo . Główny hub LH we Frankfurcie ustami swego szefa nie wykluczył wejścia FR na to lotnisko . A to jak wpuszczenie lisa do kurnika. Zdecydowanie LH straciłaby na tym ruchu . Jednak lotnisko widząc brak rozwoju siatki LH szuka i widzi możliwości wzrostów na lotnisku właśnie dzięki dużym tanim liniom.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy