Ograniczenia w lotach wokół Krakowa na ŚDM

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 lipca 2016 08:40
1 komentarz
Siedem stref ograniczonych lotów wokół Krakowa i Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia, zakaz lotów aeroklubowych i rekreacyjnych, a szczególnie wykorzystywania dronów - to zasady wprowadzone na czas Światowych Dni Młodzieży.
Reklama

- Zakazy nie obowiązują oczywiście lotów rejsowych, ratowniczych, przeciwpożarowych, państwowych czy lotów IFR w przestrzeni powietrznej kontrolowanej do określonych portów lotniczych, takich jak: Kraków, Katowice, Warszawa, Rzeszów - informuje płk Robert Stachurski, szef obrony powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na czas Światowych Dni Młodzieży stworzono siedem stref ograniczeń w lotach. Spotkanie katolickiej młodzieży z całego świata odbędzie się w dniach 26-31 lipca, ale ograniczenia będą obowiązywać od 25 lipca do 1 sierpnia.


Dwie duże strefy obejmują obszar w promieniu 100 km od Krakowa i 50 km od Częstochowy. Ograniczenia obowiązują od poziomu terenu do wysokości 28,5 tys. stóp, czyli ok. 8,7 km. Z kolei mniejsze, 5-kilometrowe okręgi wokół częstochowskiej Jasnej Góry, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i krakowskich Błoni rozciągają się od poziomu terenu do wysokości 2,3 tys. stóp (700 m), a nad Oświęcimiem do 3,5 tys. stóp (1,1 km). Są bardziej restrykcyjne niż duże strefy.

W strefach zwolnione z zakazu są tylko loty najwyższych władz państwa, loty wykonywane w akcji poszukiwawczo-ratowniczej, wykonywane w celu niesienia pomocy medycznej i zgłoszone przez odpowiednie służby medyczne, loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz loty na hasło GARDA (statek powietrzny wykonuje zadania związane z bezpieczeństwem powszechnym, porządkiem publicznym i ochroną granicy państwowej). Dozwolone są też loty lotnictwa państwowego z wyłączeniem lotów państwowych bezzałogowych statków powietrznych.

Kategoryczny zakaz lotów dronów dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej: w celach sportowo-rekreacyjnych i komercyjnych. Zakaz dotyczy też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej długoterminowe warunki lotów w strefach kontrolowanych lotnisk.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przewidziało możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, nieplanowanych dla lotów, które nie są wyłączone z ograniczeń. Taka możliwość istnieje jedynie za zgodą Szefa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych po uprzednim złożeniu wniosku, nie później niż 24 godz. przed planowanym lotem.

- Wzmożony ruch lotniczy związany z obsługą Światowych Dni Młodzieży oraz intensywnym ruchem wakacyjnym z pewnością będzie wyzwaniem dla kontrolerów ruchu lotniczego. Wykorzystamy jednak nasze doświadczenia w taki sposób, żeby opóźnienia były jak najmniejsze - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Sprawdzianem dla kontrolerów i załóg statków powietrznych mogą być również trudne warunki atmosferyczne. Przechodzące przez Polskę w ostatnich tygodniach fronty burzowe powodowały utrudnienia w ruchu lotniczym powodujące opóźnienia w startach i lądowaniach samolotów. Samoloty są przeprowadzane z dala od chmur burzowych, co sprowadza się do wyznaczenia im dłuższej trasy przelotu. Takie sytuacje powodują konieczność automatycznej redukcji przepustowości przestrzeni powietrznej nawet do 30 procent.

100 dodatkowych samolotów spodziewanych jest na krakowskim lotnisku. Przy obecnej liczbie rejsów regularnych, lotnisko może przyjąć około 40 dodatkowych, średniej wielkości samolotów na dobę. Krakowskie lotnisko wciąż dysponuje możliwością obsługi dodatkowych rejsów w czasie ŚDM.

Przez cały czas trwania wydarzeń związanych z ŚDM można spodziewać się dodatkowych kontroli. Kraków Airport nie wprowadza dla pasażerów kolejnych obostrzeń. Pasażerowie powinni zaplanować podróż na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem ze względu na utrudnienia na drogach i możliwe zakłócenia w kursowaniu komunikacji miejskiej. W czasie wzmożonego ruchu w związku z ŚDM pociągi na trasie Wieliczka - Kraków Główny - Kraków Lotnisko będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością, a połączenie będzie obsługiwane zwiększonymi składami.

- Krakowskie lotnisko jest przygotowane do obsługi wzmożonego ruchu pasażerskiego. Oddany został drugi etap rozbudowy terminalu. W czasie ŚDM na lotnisku jest więcej pracowników. Terminal jest otwarty przez całą dobę, także w dniach przylotu i odlotu papieża - powiedział Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport. - Lotnisko może przyjąć jeszcze około 30 dodatkowych, średniej wielkości samolotów na dobę.

Zmianie może ulec również organizacja ruchu drogowego w rejonie lotniska. Kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na oznakowanie, a wszyscy powinni bezwzględnie stosować się do poleceń funkcjonariuszy i przedstawicieli innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

- Zwiększyliśmy obserwację rejonów przylotniskowych, w tym liczbę policyjnych patroli w bezpośredniej bliskości krakowskiego i katowickiego portu lotniczego. Będą to zarówno funkcjonariusze umundurowani, jak i operacyjni. Ściśle współpracujemy ze służbami ochrony oraz Strażą Graniczną i Służbą Celną - informuje Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-07-25 18:28   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Spory ruch się zapowiada w czasie ŚDM w krakowskim porcie lotniczym. Władze portu szacują dodatkowo przyjąć ok. 200 rejsów ( zarówno czartery jak i dodatkowe rejsy linii regularnych ). Dzisiaj i jutro ma być najwięcej pasażerów czyli ok . 20 tys. na dobę. Imponujące.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama