Oddano kolejną część terminalu w Krakowie

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
07 lipca 2016 10:07
25 komentarzy
Dziś (7.07) do użytku pasażerów została oddana kolejna część zmodernizowanego terminalu pasażerskiego Kraków Airport.
Reklama

Etap ten obejmował wybudowanie fragmentu budynku łączącego stary i nowy obiekt oraz przebudowę dawnej hali odbioru bagażu. Powstały tam nowe stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in). Dla pasażerów oznacza to jeszcze prostszą i wygodniejszą podróż, wyłącznie w oparciu o nową infrastrukturę.


Od rana wszystkie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej znajdują się w nowej hali odpraw, zlokalizowanej na poziomie „0” terminalu. Strefa ta połączona jest z oddaną do użytku w ubiegłym roku częścią terminalu oraz kładką (pasażerowie mogą skorzystać z windy lub wygodnej pochylni). Pasażerowie mają do dyspozycji 28 nowych stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, zlokalizowanych blisko punktów kontroli bezpieczeństwa.- Cieszymy się z zakończenia tego etapu inwestycji. To dla pasażerów znaczne ułatwienie i podniesienie komfortu podróży – podkreśla Radosław Włoszek, p.o. prezesa zarządu Kraków Airport. - Kilka tygodni temu staliśmy przed dużym wyzwaniem. Dzisiaj jesteśmy pewni, że lotnisko jest gotowe na przyjęcie dodatkowych pasażerów, którzy przylecą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży – dodaje Włoszek.

Oddany dziś fragment terminalu to także: dodatkowy punkt kontroli bezpieczeństwa, 3 dodatkowe poczekalnie odlotowe (gate) oraz dodatkowa karuzela w hali odbioru bagaży. Pasażerowie podróżujący do krajów strefy Schengen liniami PLL LOT, SWISS, Lufthansa, SAS International Airlines będą mogli skorzystać z dodatkowego rękawa.Otwarcie tej części terminalu poszerzyło ofertę lotniska o kolejne sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe. W zastrzeżonej strefie Schengen powstały dwa nowe lokale gastronomiczne: So!Cofee czyli kawiarnia z widokiem na płytę lotniska oraz restauracja Boccone Trattoria, serwująca m.in. wspaniałą pizzę. Na pasażerów podróżujących w klasie biznes czeka w strefie Schengen nowy przestronny salon Business Lounge z widokiem na płytę postojową lotniska. Ponadto na antresoli udostępniona została odnowiona kaplica wraz z dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi dla wyznawców innych religii. Z pomieszczeń tych można korzystać w dowolnej chwili. Natomiast w niedzielę i święta w kaplicy katolickiej będą odbywały się msze św., odprawiane przez kapelana krakowskiego lotniska.Ukończony został także charakterystyczny element budynku, tj. frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu. W części ogólnodostępnej terminalu powstał dodatkowy pokój dla rodziców z dziećmi. Wszystkie pokoje będą doposażone w kuchenkę mikrofalową do podgrzewania jedzenia. W terminalu dostępne są również automaty z produktami dla dzieci, a w toaletach damskich i męskich znajdują się przewijaki. Rodzice, którzy nie zabierają na urlop wózka, mogą od czerwca korzystać z bezpłatnej usługi lotniskowych wózków dziecięcych. Wózki dostępne są po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Aby umilić najmłodszym oczekiwanie na samolot przygotowano także kilka miejsc do zabawy.

W nowo otwartej części terminalu znajduje się dodatkowy punkt informacji lotniskowej oraz meeting point, czyli rozpoznawalny punkt, w którym będzie można umówić się ze współtowarzyszami podróży. W najbliższym czasie zostanie również otwarty - obok nowego parkingu terenowego - park dla zwierząt.

Ostatni, trzeci etap budowy zakłada modernizację funkcjonującej do tej pory hali odpraw. Powstaną tam kolejne stanowiska odprawy biletowo-bagażowej. Ponadto w części tej znajdzie się salon VIP, a także taras widokowy. Docelowo obie części terminalu zostaną połączone w jedną bryłę. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na IV kwartał 2016. Docelowo w terminalu będzie działać 18 poczekalni odlotowych (gate), 46 stanowisk odpraw (check-in), 3 wieże przyrękawowe, 5 rękawów oraz 6 karuzel odbioru bagażu. Autorem projektu terminalu oraz przystanku jest firma „Apa Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa Architektura”. Inwestycje są finansowane ze środków własnych spółki, obligacji oraz funduszy unijnych.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kelo 2016-07-12 21:35   
Kelo - Profil Kelo
cz.2 zapomniałem dopisać, że LOT rozważa dodatkowe loty w dni z większym zapotrzebowaniem i większe maszyny na trasie WAW-KRK (B734), Lufa na A321 będą operować
Kelo 2016-07-12 21:30   
Kelo - Profil Kelo
Ćwierka się o konferencji pewnej linii jutro :D może petarda będzie i oby wysyp tras, pożyjemy to zobaczymy. Piorun: To co już potwierdzone SDM:
Do dzisiaj są to Al Italia (26 dodatkowych lotów), KLM (8), Vueling (6), Brussels Airlines (5), SAS (2) i Air France (4),chartery linii Air Malta (4), Carpatair (2) oraz Cityjet (2).
Kelo 2016-07-11 23:00   
Kelo - Profil Kelo
Piorun: Nie ma chyba info co przyleci, chociażwidzę przed chwilą założono na pewnym forum lotniczym (niebieska okładka) stosowny dział i chyba będzie uzupełniane z biegiem czasu. Jakby jakiś 1000 miejscowy A400 miał przylecieć to dam znać :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama