Oddano kolejną część terminalu w Krakowie

7 lipca 2016 10:07
25 komentarzy
Dziś (7.07) do użytku pasażerów została oddana kolejna część zmodernizowanego terminalu pasażerskiego Kraków Airport.
Reklama
Etap ten obejmował wybudowanie fragmentu budynku łączącego stary i nowy obiekt oraz przebudowę dawnej hali odbioru bagażu. Powstały tam nowe stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in). Dla pasażerów oznacza to jeszcze prostszą i wygodniejszą podróż, wyłącznie w oparciu o nową infrastrukturę.


Od rana wszystkie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej znajdują się w nowej hali odpraw, zlokalizowanej na poziomie „0” terminalu. Strefa ta połączona jest z oddaną do użytku w ubiegłym roku częścią terminalu oraz kładką (pasażerowie mogą skorzystać z windy lub wygodnej pochylni). Pasażerowie mają do dyspozycji 28 nowych stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, zlokalizowanych blisko punktów kontroli bezpieczeństwa.- Cieszymy się z zakończenia tego etapu inwestycji. To dla pasażerów znaczne ułatwienie i podniesienie komfortu podróży – podkreśla Radosław Włoszek, p.o. prezesa zarządu Kraków Airport. - Kilka tygodni temu staliśmy przed dużym wyzwaniem. Dzisiaj jesteśmy pewni, że lotnisko jest gotowe na przyjęcie dodatkowych pasażerów, którzy przylecą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży – dodaje Włoszek.

Oddany dziś fragment terminalu to także: dodatkowy punkt kontroli bezpieczeństwa, 3 dodatkowe poczekalnie odlotowe (gate) oraz dodatkowa karuzela w hali odbioru bagaży. Pasażerowie podróżujący do krajów strefy Schengen liniami PLL LOT, SWISS, Lufthansa, SAS International Airlines będą mogli skorzystać z dodatkowego rękawa.Otwarcie tej części terminalu poszerzyło ofertę lotniska o kolejne sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe. W zastrzeżonej strefie Schengen powstały dwa nowe lokale gastronomiczne: So!Cofee czyli kawiarnia z widokiem na płytę lotniska oraz restauracja Boccone Trattoria, serwująca m.in. wspaniałą pizzę. Na pasażerów podróżujących w klasie biznes czeka w strefie Schengen nowy przestronny salon Business Lounge z widokiem na płytę postojową lotniska. Ponadto na antresoli udostępniona została odnowiona kaplica wraz z dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi dla wyznawców innych religii. Z pomieszczeń tych można korzystać w dowolnej chwili. Natomiast w niedzielę i święta w kaplicy katolickiej będą odbywały się msze św., odprawiane przez kapelana krakowskiego lotniska.Ukończony został także charakterystyczny element budynku, tj. frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu. W części ogólnodostępnej terminalu powstał dodatkowy pokój dla rodziców z dziećmi. Wszystkie pokoje będą doposażone w kuchenkę mikrofalową do podgrzewania jedzenia. W terminalu dostępne są również automaty z produktami dla dzieci, a w toaletach damskich i męskich znajdują się przewijaki. Rodzice, którzy nie zabierają na urlop wózka, mogą od czerwca korzystać z bezpłatnej usługi lotniskowych wózków dziecięcych. Wózki dostępne są po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Aby umilić najmłodszym oczekiwanie na samolot przygotowano także kilka miejsc do zabawy.

W nowo otwartej części terminalu znajduje się dodatkowy punkt informacji lotniskowej oraz meeting point, czyli rozpoznawalny punkt, w którym będzie można umówić się ze współtowarzyszami podróży. W najbliższym czasie zostanie również otwarty - obok nowego parkingu terenowego - park dla zwierząt.

Ostatni, trzeci etap budowy zakłada modernizację funkcjonującej do tej pory hali odpraw. Powstaną tam kolejne stanowiska odprawy biletowo-bagażowej. Ponadto w części tej znajdzie się salon VIP, a także taras widokowy. Docelowo obie części terminalu zostaną połączone w jedną bryłę. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na IV kwartał 2016. Docelowo w terminalu będzie działać 18 poczekalni odlotowych (gate), 46 stanowisk odpraw (check-in), 3 wieże przyrękawowe, 5 rękawów oraz 6 karuzel odbioru bagażu. Autorem projektu terminalu oraz przystanku jest firma „Apa Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa Architektura”. Inwestycje są finansowane ze środków własnych spółki, obligacji oraz funduszy unijnych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kelo 2016-07-12 21:35   
Kelo - Profil Kelo
cz.2 zapomniałem dopisać, że LOT rozważa dodatkowe loty w dni z większym zapotrzebowaniem i większe maszyny na trasie WAW-KRK (B734), Lufa na A321 będą operować
Kelo 2016-07-12 21:30   
Kelo - Profil Kelo
Ćwierka się o konferencji pewnej linii jutro :D może petarda będzie i oby wysyp tras, pożyjemy to zobaczymy. Piorun: To co już potwierdzone SDM:
Do dzisiaj są to Al Italia (26 dodatkowych lotów), KLM (8), Vueling (6), Brussels Airlines (5), SAS (2) i Air France (4),chartery linii Air Malta (4), Carpatair (2) oraz Cityjet (2).
Kelo 2016-07-11 23:00   
Kelo - Profil Kelo
Piorun: Nie ma chyba info co przyleci, chociażwidzę przed chwilą założono na pewnym forum lotniczym (niebieska okładka) stosowny dział i chyba będzie uzupełniane z biegiem czasu. Jakby jakiś 1000 miejscowy A400 miał przylecieć to dam znać :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy