Szczyt NATO: Będą utrudnienia w lotach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 lipca 2016 09:07
2 komentarze
Kategoryczny zakaz lotów nad Warszawą, obejmujący także wykorzystywanie dronów w dowolnym celu, i ograniczenia w promieniu 100 km od stolicy - takie utrudnienia czekają użytkowników przestrzeni powietrznej podczas szczytu NATO.
Reklama

Wojsko, policja i kontrolerzy ruchu lotniczego wdrożyli specjalne procedury zabezpieczające przestrzeń powietrzną nad Polską w czasie organizacji szczytu NATO w Warszawie. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wprowadziło ograniczenia w ruchu lotniczym dla wielu rodzajów działalności lotniczej, a nawet zakazy lotów w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego. Policja uruchomi zaś dodatkowe patrole w bezpośredniej bliskości portu lotniczego.

Ograniczenia w rejonie Warszawy (FIR EPWW) podczas szczytu NATO będą obowiązywać od 7 lipca od godziny 02:01 czasu lokalnego do 11 lipca do godziny 01:59.


Wprowadzono dwa stopnie ograniczeń. Pierwszym Rejonem Ograniczeń Lotów (EA97) jest okrąg o promieniu 100 km wokół Stadionu Narodowego, obowiązujący od poziomu ziemi do wysokości 8700 m. W tej strefie dopuszczone są loty według zasad IFR (czyli kontrolowane) do i z lotnisk w Warszawie, Modlinie, Łodzi, Radomiu i Lublinie, a także loty VFR do i z Modlina według dwóch konkretnych tras.

Piloci chcący polatać według zasad VFR na innych lotniskach w ramach strefy muszą uzyskać wcześniej zgodę organów wojskowych. Niezbędne jest wcześniejsze złożenie planu lotu - nie można tego zrobić z powietrza.

Drugim Rejonem Ograniczeń Lotów (EA98) jest okrąg o promieniu 3 km wokół Stadionu Narodowego. Rozciąga się on do wysokości 2000 stóp nad poziomem morza (ok. 600 m n.p.m.).

W wyznaczonej strefie EA 98 zwolnione z zakazu są tylko loty o statusie HEAD (najwyższych władz państwa), SAR (lot wykonywany w akcji poszukiwawczo-ratowniczej), HOSP (lot wykonywany w celu niesienia pomocy medycznej, zgłoszony przez odpowiednie służby medyczne), loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), loty na hasło GARDA (hasło, na jakie statek powietrzny wykonuje zadania związane z bezpieczeństwem powszechnym, porządkiem publicznym i ochroną granicy państwowej) oraz loty lotnictwa państwowego z wyłączeniem lotów państwowych bezzałogowych statków powietrznych.

- Zakazy dotyczą lotnictwa ogólnego, w tym np. bezzałogowych statków powietrznych, dronów czy paralotni. Nie obowiązują oczywiście lotów ratowniczych, przeciwpożarowych, państwowych czy lotów IFR w przestrzeni powietrznej kontrolowanej do i z lotnisk - informuje płk Robert Stachurski, szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W obydwu strefach obowiązuje kategoryczny zakaz lotów jakimikolwiek dronami. Dotyczy on wszystkich rodzajów działalności lotniczej, zarówno wykonywanych w celach sportowo rekreacyjnych, jak i innych, czyli komercyjnych. Zakaz lotów dronów dotyczy też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej długoterminowe warunki lotów w strefach kontrolowanych lotnisk.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przewidziało możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, nieplanowanych dla lotów, które nie są wyłączone z ograniczeń. Taka możliwość istnieje jedynie za zgodą Szefa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych po uprzednim złożeniu wniosku, nie później niż 24 godz. przed planowanym lotem.

Szczegółowe opisy ograniczeń w obszarach EA97 i EA98 są dostępne w suplemencie 44 do Zbioru Informacji Lotniczej (AIP) dostępnego na stronach PAŻP.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_39c5b 2016-07-11 15:25   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
@lysypiotr76 jest i janusz lotnictwa i znafca tematu XD dodatkowo 300? czemu nie 3000?
lysypiotr76 2016-07-06 20:03   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
W związku ze szczytem NATO w WAW wyląduje dodatkowo ok. 300 samolotów . Jednego dnia oczywiście . Od kilku dni lądują też amerykańskie samoloty wojskowe .
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama