×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Szczyt NATO: Będą utrudnienia w lotach


Kategoryczny zakaz lotów nad Warszawą, obejmujący także wykorzystywanie dronów w dowolnym celu, i ograniczenia w promieniu 100 km od stolicy - takie utrudnienia czekają użytkowników przestrzeni powietrznej podczas szczytu NATO.


Wojsko, policja i kontrolerzy ruchu lotniczego wdrożyli specjalne procedury zabezpieczające przestrzeń powietrzną nad Polską w czasie organizacji szczytu NATO w Warszawie. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wprowadziło ograniczenia w ruchu lotniczym dla wielu rodzajów działalności lotniczej, a nawet zakazy lotów w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego. Policja uruchomi zaś dodatkowe patrole w bezpośredniej bliskości portu lotniczego. 

Ograniczenia w rejonie Warszawy (FIR EPWW) podczas szczytu NATO będą obowiązywać od 7 lipca od godziny 02:01 czasu lokalnego do 11 lipca do godziny 01:59. 


Wprowadzono dwa stopnie ograniczeń. Pierwszym Rejonem Ograniczeń Lotów (EA97) jest okrąg o promieniu 100 km wokół Stadionu Narodowego, obowiązujący od poziomu ziemi do wysokości 8700 m. W tej strefie dopuszczone są loty według zasad IFR (czyli kontrolowane) do i z lotnisk w Warszawie, Modlinie, Łodzi, Radomiu i Lublinie, a także loty VFR do i z Modlina według dwóch konkretnych tras. 

Piloci chcący polatać według zasad VFR na innych lotniskach w ramach strefy muszą uzyskać wcześniej zgodę organów wojskowych. Niezbędne jest wcześniejsze złożenie planu lotu - nie można tego zrobić z powietrza. 

Drugim Rejonem Ograniczeń Lotów (EA98) jest okrąg o promieniu 3 km wokół Stadionu Narodowego. Rozciąga się on do wysokości 2000 stóp nad poziomem morza (ok. 600 m n.p.m.).

W wyznaczonej strefie EA 98 zwolnione z zakazu są tylko loty o statusie HEAD (najwyższych władz państwa), SAR (lot wykonywany w akcji poszukiwawczo-ratowniczej), HOSP (lot wykonywany w celu niesienia pomocy medycznej, zgłoszony przez odpowiednie służby medyczne), loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), loty na hasło GARDA (hasło, na jakie statek powietrzny wykonuje zadania związane z bezpieczeństwem powszechnym, porządkiem publicznym i ochroną granicy państwowej) oraz loty lotnictwa państwowego z wyłączeniem lotów państwowych bezzałogowych statków powietrznych.

Zakazy dotyczą lotnictwa ogólnego, w tym np. bezzałogowych statków powietrznych, dronów czy paralotni. Nie obowiązują oczywiście lotów ratowniczych, przeciwpożarowych, państwowych czy lotów IFR w przestrzeni powietrznej kontrolowanej do i z lotnisk - informuje płk Robert Stachurski, szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W obydwu strefach obowiązuje kategoryczny zakaz lotów jakimikolwiek dronami. Dotyczy on wszystkich rodzajów działalności lotniczej, zarówno wykonywanych w celach sportowo rekreacyjnych, jak i innych, czyli komercyjnych. Zakaz lotów dronów dotyczy też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej długoterminowe warunki lotów w strefach kontrolowanych lotnisk.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przewidziało możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, nieplanowanych dla lotów, które nie są wyłączone z ograniczeń. Taka możliwość istnieje jedynie za zgodą Szefa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych po uprzednim złożeniu wniosku, nie później niż 24 godz. przed planowanym lotem.

Szczegółowe opisy ograniczeń w obszarach EA97 i EA98 są dostępne w suplemencie 44 do Zbioru Informacji Lotniczej (AIP) dostępnego na stronach PAŻP.gość_4da7c - Profil
gość_4da7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie